Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywiści kontra urząd. Spór o paragrafy czy dokarmianie bezdomnych?

materiały prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Ta zupa to dla wielu jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia
Ta zupa to dla wielu jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia Fot. G. Mehring
W ostatnią niedzielę stycznia gdański magistrat zakazał grupie Jedzenie Zamiast Bomb zgromadzenia, bo na Długim Targu miała się odbyć gra miejska. Problem w tym, że zrobił to za pośrednictwem e-maila wysłanego dwa dni wcześniej, więc - jak twierdzili aktywiści - niezgodnie z prawem. Otrzymaliśmy w tej sprawie wyjaśnienie z Biura Prasowego Prezydenta Gdańska.

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi doniesieniami, jakoby Urząd Miejski w Gdańsku „zakazał rozdawania zupy osobom bezdomnym”, informujemy, że takie zdarzenie nie miało miejsca - czytamy w e-mailu. Wydział Spraw Obywatelskich wydał decyzję z dnia 27 stycznia 2012 roku dotyczącą zakazu zgromadzenia organizowanego w dniu 29 stycznia br. w godzinach od 12.00 do 15.00 przed Dworem Artusa. Zakaz wydano na zawiadomienie o zgromadzeniu, którego celem był „protest polityczny przeciw drożyźnie, biedzie i aspołecznej polityce elit rządzących” a organizatorem osoba prywatna, a nie grupa inicjatywna pn.: „Jedzenie zamiast bomb”. Również program pikiety nie przewidywał rozdawania jedzenia bezdomnym, znajdowała się tam natomiast jedno określenie: „pikieta-wiec” - napisał Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Prezydenta Gdańska.

Zobacz, jak członkowie JZB rozdają ciepłe posiłki bezdomnym w Gdańsku

Warto dodać, iż organ gminy przyjął bez zastrzeżeń do aprobującej wiadomości zawiadomienia o organizowaniu ośmiu zgromadzeń publicznych mających odbyć się w dniach 18, 25 grudnia 2011 roku; 1, 8, 15, 22, 29 stycznia oraz 5 i 12 lutego 2012 roku. Tylko w tym jednym przypadku (29 stycznia) zakazano zwołania manifestacji z uwagi na zaplanowane w styczniu 2011 roku uroczystości związane z zamknięciem „Obchodów Roku Jana Heweliusza 2011” oraz imprezą, która miała odbyć się w tym samym miejscu i o tej samej godzinie, co przedmiotowe zgromadzenie.

Regulacja art. 9 ust.1 1ustawy z dnia 5 lipca 1990 roku – Prawo o zgromadzeniach (Dz.U z 1990r.Nr 51 poz.297;zm.: Dz.U z 1999r.Nr 41,poz.412,Dz.U z 2000r.Nr 12, poz. 136,Dz.U z 2001r. Nr 46, poz.499, Dz.U z 2002r.Nr 153, poz.1271) zakreśla ramy terminu powiadomienia strony o stanowisku organu: ”decyzja o zakazie zgromadzenia publicznego powinna być doręczona organizatorowi w terminie 3 dni od dnia zawiadomienia, nie później jednak niż na 24 godziny przed planowanym terminem rozpoczęcia zgromadzenia”.

Organizator o zakazie został powiadomiony na 48 godzin - podaje D. Wołodźko z UM w Gdańsku - przed planowanym zgromadzeniem, więc zachowano ustawowy termin.(...) Organizator zgromadzenia w swoim zawiadomieniu wskazał między innymi adres e-mail, zgodnie z którym bez zastrzeżeń od dwóch miesięcy toczyła się korespondencja i w taki też sposób została przesłana niezwłocznie decyzja.

**

Czytaj, jakie argumenty przedstawili w tej sprawie członkowie grupy Jedzenie Zamiast Bomb

**

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto