Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artykuł sponsorowany: Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów

artykuł sponsorowany
artykuł sponsorowany
Już w najbliższą niedzielę 16 maja, po raz ósmy będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów w Gdyni.

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni obok pomnika morświna między godz. 11 a 17 zorganizowany zostanie specjalny punkt informacyjno-edukacyjny. Na dzieci, młodzież i dorosłych czeka wiele atrakcji. Na wspólne obchody tego dnia zapraszają Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Grupa LOTOS.

Morświny pozostają wciąż jednym z najbardziej tajemniczych ssaków Bałtyku. Są najmniejszym i najkrócej żyjącym gatunkiem waleni, do którego zalicza się także kaszaloty, orki i delfiny. Jako jedyne walenie na stałe zasiedlają wody Morza Bałtyckiego głównie w okolicach wybrzeży Danii, Niemiec, południowej Szwecji, a w Polsce w Zatoce Pomorskiej, Gdańskiej i Puckiej. Morświny często nazywane są także bałtyckimi kuzynami delfinów, ale w odróżnieniu od nich wiodą niezwykle skryty tryb życia, rzadko podpływając do łodzi, co sprawia, że trudno prowadzi się ich obserwację i badania. Obecnie morświny są gatunkiem skrajnie zagrożonym wyginięciem i znajdują się pod ochroną. W opinii wielu ekspertów jednym z największych niebezpieczeństw dla tych ssaków jest zjawisko przyłowu, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci skrzelowe. Obecne stosowane cienkie sieci są niewidoczne dla systemu echolokacji morświnów co sprawia, że walenie nie mają wielu szans na uniknięcie tego typu pułapek.

W trosce o zachowanie bioróżnorodności Morza Bałtyckiego Grupa LOTOS w ubiegłym roku podjęła współpracę z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu w celu zatrzymania procesu wymierania najbardziej zagrożonych gatunków morskich, w tym przede wszystkim morświna. W ramach współpracy Grupa LOTOS przekazała środki na zakup aparatury wspomagającej badania morświnów. W tym roku specjalna linia akustycznych urządzeń odstraszających (tzw. pingerów) zbudowana między Gdynią a Helem – linia pingerów - ma za zadanie działać jak podwodny akustyczny ekran, który ostrzegając morświny utrzymuje je z dala od zatokowych łowisk, gdzie mogłyby napotkać groźne sieci. Pingery nie płoszą ryb, dlatego rybacy nadal mogą łowić wewnątrz zatoki.

W programie niedzielnego festynu wśród wielu atrakcji i niespodzianek m.in. prelekcje ekologiczne przybliżające wizerunek sympatycznych i wciąż tajemniczych morświnów, animacje dla najmłodszych, morskie tatuaże i malowanie buziek oraz ekologiczne konkursy z nagrodami. Do wspólnej zabawy i nauki na wesoło podczas VIII-go Międzynarodowego Dnia Bałtyckich Morświnów zapraszają: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Grupa LOTOS.

Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów
16 maja 2010 (niedziela). godz. 11-17
Gdynia, Skwer Kościuszki
wstęp wolny
Więcej na temat morświnów: www.morswin.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto