Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku. Po ok. 70 latach do prezbiterium powrócił bezcenny zabytek – pulpit na kancjonały. Prezentacja 26.09.2020

OPRAC.:
Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Po ok. 70 latach do prezbiterium Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku powrócił bezcenny zabytek
Po ok. 70 latach do prezbiterium Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku powrócił bezcenny zabytek P.Koniarek OP
Do prezbiterium Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku po prawie 70 latach powrócił bezcenny zabytek. To pulpit na kancjonały z 1764 r., symbol RP w przedwojennym Gdańsku. Niezwykły obiekt, po wojnie schowany za ołtarz główny, został odnowiony i już wkrótce będzie go można zobaczyć. Prezentacja zabytkowego pulpitu na kancjonały odbędzie się 26.09.2020 r. po mszy św. za Ojczyznę.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku. Po ok. 70 latach do prezbiterium powrócił bezcenny zabytek

Zabytkowy pulpit na kancjonały po ok. 70 latach powrócił do prezbiterium Bazyliki św. Mikołaja. W 1764 r. w Gdańsku wykonał go Ernest Koch z okazji elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski. Pamiątka elekcyjna przedstawia orła stanisławowskiego w koronie trzymającego w szponach herb Gdańska.

O. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku, poinformował, że pulpit, początkowo umieszczony w prezbiterium kościoła św. Mikołaja, przed II wojną światową przeniesiono pod ołtarz główny.

– W przedwojennym Gdańsku był symbolem Rzeczypospolitej ozdabianym przez Polaków kwiatami. Po 1945 r. dominikanie schowali zabytek za ołtarz główny ze względu na monumentalne przedstawienie stanisławowskiego orła w koronie, przez ostatnie lata był przechowywany w kilku elementach w krypcie i w zakrystii – powiedział o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku.

Podkreślił, że uwagę zwracają jakość wykonania odlewu w kształcie orła oraz niespotykana marmoryzacja miedzianej blachy, która zdobi trzon pulpitu. 

Dominikanie zamierzają wpisać bezcenny obiekt do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Patronem scalenia zabytku i jego ponownej ekspozycji jest prof. Andrzej Januszajtis.

W kościele św. Mikołaja w Gdańsku 26 września o godz. 12:00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej, w zakonnym prezbiterium nastąpi pierwsza prezentacja zabytku.

Prace konserwatorskie pulpitu wykonał interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem Kamili Ślefarskiej. Trwały 9 miesięcy i zostały sfinansowane dzięki dotacji GIWK-u.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto