Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie dogrzewaj swój dom - unikniesz pożaru lub zaczadzenia

(asz)
Strażacy ostrzegają - wraz z rozpoczęciem jesiennych chłodów, zwiększa się liczba pożarów w domach. Gdy na dworze temperatura spada, w domu robi się chłodno, kaloryfery jeszcze zimne - wyciągamy więc z piwnic i garaży różne urządzenia, czasami... starsze od nas samych. Używanie starych urządzeń grzewczych to pierwszy krok do pożaru lub zatrucia czadem.

Najczęstsze przyczyny pożarów w okresach grzewczych to właśnie: niewłaściwe i nieostrożne użytkowanie urządzeń do ogrzewania, brak nadzoru nad pracującymi grzejnikami, brak fachowej konserwacji oraz własne przeróbki i nieostrożne obchodzenie się z ogniem.

Tego przestrzegaj:
• instalujemy i używamy tylko te urządzenia, które mają dopuszczenia i atesty krajowe
• w przypadku urządzeń sprowadzanych z zagranicy należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta
• nigdy nie używamy urządzeń uszkodzonych
• nie lekceważmy okresowych przeglądów kanałów kominowych i wentylacyjnych, ponieważ zaniedbania tych czynności są częstą przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla, szczególnie w czasie kąpieli w łazienkach wyposażonych w gazowe podgrzewacze wody, lub pożarów sadzy w kominach, które mogą zakończyć się utratą domu
• tylko osoba uprawniona do przeglądów i czyszczenia kanałów kominowych i wentylacyjnych da gwarancję prawidłowego wykonania usługi
• nie wykonujemy prowizorycznych podłączeń, nie przerabiamy instalacji na tzw. własną rękę
• nie ustawiamy grzejników bezpośrednio na podłożu palnym lub w pobliżu materiałów łatwo zapalnych, np. firanek, czy mebli
• nie uszczelniajmy przesadnie wszelkich otworów, nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych - prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniach uchroni nas przed atakiem niewidzialnego zabójcy, czyli tlenku węgla (czadu)
• ogrzewanie pomieszczeń kuchnią gazową często kończy się zatruciem.

Warto rozważyć instalowanie w domu czujek pożarowych. Głównie stosowane są czujki wykrywające dym. Jak podają strażacy, większość śmiertelnych ofiar pożarów mieszkań czy domów nie ginie od samych płomieni czy wysokiej temperatury, ale właśnie na skutek zatrucia dymem. W pierwszej fazie pożaru, gdy materiał palny jeszcze się tli, pojawia się dym oraz inne toksyczne gazy pożarowe, mogące prowadzić do utraty zdrowia lub życia ludzi. Im wcześniej dym zostanie wykryty, tym większa będzie szansa zachowania przy życiu mieszkańców oraz ocalenia ich dobytku. Domowe czujki pożarowe przeznaczone są do wykrywania i sygnalizowania pierwszych oznak pożaru. Ostrzegają o niebezpieczeństwie już wtedy, gdy nie widać jeszcze płomienia i nie jest odczuwalny wyraźny wzrost temperatury. Na polskim rynku są dostępne czujki, które działają w oparciu o zasadę światła rozproszonego. Ich czułość jest tak ustawiona, by jak najszybciej alarmować o nadmiarze dymu. Jednocześnie jednak, aby nie powodować fałszywego alarmu, czujka jest tak zaprogramowana, że nie zadziała natychmiast, gdy np. pojawi się w pomieszczeniu dym z papierosa.

Pamiętajmy jednak, że czujka nie zabezpiecza przed powstaniem pożaru, ale jedynie informuje o jego wystąpieniu. Konieczne jest też zaznajomienie mieszkańców i sąsiadów z sygnałem alarmowym czujki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto