Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie 2018. 26. Orszak św. Łucji na Długim Targu w Gdańsku. 3 grudnia uroczysty koncert pod Neptunem

gp
Od 1992 roku do Gdańska przyjeżdża co roku Orszak św. Łucji ( zobacz zdj. archiwalne z poprzednich występów).  Początkowo,  do Gdańska przybywały małe dziewczęta, teraz udział biorą nastoletnie dziewczyny, które odznaczają się wielkimi umiejętnościami wokalnymi.
Od 1992 roku do Gdańska przyjeżdża co roku Orszak św. Łucji ( zobacz zdj. archiwalne z poprzednich występów). Początkowo, do Gdańska przybywały małe dziewczęta, teraz udział biorą nastoletnie dziewczyny, które odznaczają się wielkimi umiejętnościami wokalnymi. materiały prasowe UM w Gdańsku
Orszak św. Łucji przyjechał do Gdańska ze szwedzkiego miasta Kalmar. Gościnny koncert odbędzie się tradycyjnie w pobliżu fontanny Neptuna.

26. Orszak św. Łucji na Długim Targu w Gdańsku

UM w Gdańsku
W 1991 roku Gdańsk podpisał umowę partnerską ze szwedzkim miastem Kalmar. W ramach której jedną z form współpracy, jest promocja kultury szwedzkiej. Realizowane jest to w sympatycznej formie – gościnnego koncertu przed szwedzkim świętem Dniem św. Łucji (Luciadagen), uważanym za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów.

Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła.

Orszak św. Łucji przyjeżdża do Gdańska od 1992 roku. Na spotkanie z orszakiem władze miasta zapraszają gdańszczan w poniedziałek, 3 grudnia w godz. 16.00-17.00. Orszak przejdzie ulicą Długą i Długim Targiem. W pobliżu fontanny Neptuna odbędzie się krótki koncert.

Orszak św. Łucji przyjeżdża do Gdańska ze szwedzkiego miasta Kalmar.

Początkowo, do Gdańska przybywały małe dziewczęta, teraz udział biorą nastoletnie dziewczyny, które odznaczają się wielkimi umiejętnościami wokalnymi. Od wielu lat orszak w Kalmar jest wybierany wieloetapowo. Jedna z lokalnych gazet ogłasza konkurs na orszak i rolę św. Łucji. Młode dziewczęta wysyłają swoje zgłoszenia, spośród których mieszkańcy wybierają dziesięć swoich faworytek. Komisja konkursowa wybiera z nich siedem. I w czasie, w którym „Łucje” występują w Gdańsku, ta sama komisja wybiera tę, która w Dniu św. Łucji będzie pełnić najważniejszą rolę. Co roku jest inny skład orszaku.

W imieniu prezydenta miasta Gdańska i mieszkańców orszak powitał już zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

– Cieszymy się, że podtrzymujecie tę szwedzką tradycję i my jako gdańszczanie możemy w niej też uczestniczyć. Wszystkim nam grudzień kojarzy się z mrokiem, chłodem i tym, co niesie zima. Wy zawsze przynosicie światło i ciepło, które gości w naszych sercach – mówi Piotr Grzelak.

Margita Ivholm, przedstawicielka i opiekunka szwedzkiej delegacji:
– Chciałabym bardzo podziękować, że możemy kolejny raz tutaj gościć. W tym roku przybyliśmy z Ellą i jej drużkami. Zawsze się tak świetnie potraficie nami zaopiekować i świetnie się tutaj czujemy. Często spotykamy dziewczyny, które były tu w Gdańsku w poprzednich latach, i każda mówi, że chciałaby jeszcze raz tutaj przyjechać – mówi Margita Ivholm.

Dziś tj. 3 grudnia orszak przejdzie od Złotej Bramy do fontanny Neptuna w towarzystwie studentów filologii szwedzkiej z Wyższej Szkoły Ateneum. Łucje w trakcie pochodu będą śpiewać szwedzkie kolędy i zapraszać w ten sposób do cieszenia się z nadchodzącego Bożego Narodzenia. Pod fontanną Neptuna zaśpiewają tradycyjne szwedzkie pieśni świąteczne oraz rozdadzą szwedzkie ciasteczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto