Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Bastionem św. Elżbiety w Gdańsku? "Miasto wydaje się bezradne, jeśli chodzi o prywatne działki"

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Co dalej z Bastionem św. Elżbiety w Gdańsku? "Miasto wydaje się bezradne, jeśli chodzi o prywatne działki"
Co dalej z Bastionem św. Elżbiety w Gdańsku? "Miasto wydaje się bezradne, jeśli chodzi o prywatne działki" Jakub Steinborn
Niedawno informowaliśmy o dramatycznym stanie na terenie Bastionu św. Elżbiety przy ulicy Wały Jagiellońskie w Gdańsku. W związku z tym problemem radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas której ogłosili złożenie w tej sprawie interpelacji. Padła również propozycja tego, aby wziąć sprawy we własne ręce i posprzątać śmieci, jakie znajdują się w ścisłym centrum miasta.

Problem z Bastionem św. Elżbiety w Gdańsku

Gdańscy radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową na terenie Bastionu św. Elżbiety, żeby poruszyć temat dramatycznego stanu, w jakim się znajduje. Spotkanie miało miejsce w poniedziałek, 12 lutego, o godzinie 11:00.

- W ścisłym centrum miasta powinniśmy mieć prawdziwą wizytówkę. Tak niestety nie jest. Bastion św. Elżbiety od wielu lat jest zaniedbywany. W sprawie bastionu interweniowała m.in. przewodnicząca Rady Miasta, koleżanka Kamila Błaszczyk z klubu Koalicji Obywatelskiej i ja interweniowałem u wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówił radny Przemysław Majewski.

ZOBACZ TAKŻE: Remont Długiego Pobrzeża w Gdańsku. Jak wygląda teraz? Utrudnienia w przemieszczaniu się jeszcze trochę potrwają

Jak podkreślał radny, problem polega między innymi na tym, że na terenie bastionu przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Inną zagwozdką jest z kolei sprawa właściciela prywatnego, który ma być trudny do zlokalizowania.

- Tutaj są już tony śmieci. Jest to teren prywatny. Pani przewodniczącej Owczarczak władze miasta mówiły, że nie da się właściciela zlokalizować. Jak się okazuje, dostaliśmy jako radni komisji zagospodarowania przestrzennego odpowiedź od wiceprezydenta Grzelaka do właściciela tej nieruchomości. Z treści wynika, ze właściciel pytał o plan miejscowy i możliwość jego zmiany - dodał.

Bastion czeka na samozapłon?

- Nie jest to niestety przypadek odosobniony. Pojawiają się także w mediach społecznościowych i tradycyjnych obrazki z Nowego Portu z okolic Morskiego Domu Kultury. To sytuacja jeszcze z roku 2023 roku, interpelacja pochodzi z kwietnia. Teren był uprzątnięty, ale problem powraca - mówił radny Andrzej Skiba. - Miasto Gdańsk, wydaje się, że jest bezradne, jeśli chodzi o prywatne działki. Z czego to wynika? Tylko z tego "niedasizmu"? Nie przesądzałbym, może wynika z czegoś jeszcze - dodał.

Zdaniem radnego może to mieć związek z atrakcyjną lokalizacją tych miejsc.

- Niejednokrotnie w takich miejscach dochodzi do zaniedbania. Potem pojawiają się jakieś samozapłony albo samozawalenia deweloperskie. Następnie ktoś wchodzi i sprząta budując jakiś obiekt. Czy musimy tutaj czekać na jakiś samozapłon deweloperski? Naszym zdaniem miasto ma argumenty i możliwości prawne, żeby właściciela prywatnego przycisnąć, żeby zrobił porządek. Jesteśmy to winni naszemu miastu - dodał Andrzej Skiba.

ZOBACZ TAKŻE: 10 autobusów napędzanych wodorem w gdańskiej flocie. Jak działają ekologiczne NesoBusy?

Wystosowano interpelację do władz miasta, żeby zobowiązać właściciela do posprzątania tego terenu. Oprócz tego radni oczekują wyników kontroli, jaka miała zostać przeprowadzona przez pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Kolejna sesja Rady Miasta Gdańska zaplanowana jest na 29 lutego. W związku z tym, radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali także, aby po obradach wspólnie wyjść i posprzątać ten teren wspólnymi siłami.

- Skończmy godzinę wcześniej i pójdźmy wszyscy radni, uprzątnijmy ten bałagan, który szkodzi wizerunkowi miasta i sąsiadów - Rady Miasta Gdańska - podsumował Andrzej Skiba.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z Bastionem św. Elżbiety w Gdańsku? "Miasto wydaje się bezradne, jeśli chodzi o prywatne działki" - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto