MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej obcokrajowców zgłasza się do ubezpieczeń w ZUS na Pomorzu. ZUS informuje: To stała tendencja wzrostowa

OPRAC.: KK
Coraz więcej obcokrajowców zgłasza się do ubezpieczeń w ZUS na Pomorzu. ZUS informuje: To stała tendencja wzrostowa
Coraz więcej obcokrajowców zgłasza się do ubezpieczeń w ZUS na Pomorzu. ZUS informuje: To stała tendencja wzrostowa Przemysław Świderski / Dziennik Bałtycki
Na koniec września do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było ponad 74,3 tys. obcokrajowców. To o blisko 2,2 tys. więcej niż ostatniego dnia maja.

Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, przekroczyła 36,5 tys. i w porównaniu z końcem 2022 r. wzrosła o prawie 0,5 tys. To oznacza, że blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy pracuje na gwarantującej pełne zabezpieczenie umowie. Takie informacje nt. obcokrajowców pracujących w województwie pomorskim przedstawił Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Przybyło także cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec maja 2023 r. wynosiła 3165 i wzrosła do 3866 na koniec września. To blisko 20 proc. wzrost, z którego wynika, że obcokrajowcy na Pomorzu chętnie otwierają swoje firmy. Pozostali obcokrajowcy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS w Gdańsku.

Jak dodaje rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na województwo pomorskie, trend wzrostowy liczby cudzoziemców ma wiele pozytywnych aspektów. Wzrost liczby obcokrajowców objętych ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi przekłada się na zwiększenie wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Więcej osób, które opłacają składki to większe środki na wypłaty świadczeń, co umożliwia zabezpieczenie stabilności systemu emerytalnego.

Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i Słupsku, podobnie jak w całym kraju, niezmiennie dominują obywatele Ukrainy. Na koniec września było ich ponad 53,3 tys. To wzrost o blisko 900 w porównaniu do maja. Druga grupa to ponad 8 tys. Białorusinów (wzrost o prawie 500 osób w ciągu czterech miesięcy). Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1610), Rosji (1077) i Mołdawii (1066). Na kolejnych miejscach usytuowali się obywatele Indii (686), Kolumbii (497), Filipin (417), Włoch (321) i Indonezji (309).

CZYTAJ TEŻ: Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Sprawdź, jaki miesiąc w 2024 roku jest najkorzystniejszy. Nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie.

- Rzeczywista liczba obywateli obcych państw, którzy pracują w naszym województwie, może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS. Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską, a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju - dodaje Krzysztof Cieszyński.

Według informacji przekazanych przez ZUS, wzrost liczby obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS na Pomorzu świadczy o atrakcyjności naszego regionu dla pracowników spoza Polski.

- To ważny sygnał, że Pomorze jest uznawane za perspektywiczne miejsce do życia i pracy. Pomorska gospodarka niewątpliwie korzysta z siły roboczej z zagranicy, co przyczynia się do wzrostu gospodarczego, innowacji i rozwoju regionu - przekonuje Krzysztof Cieszyński.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto