Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa biblioteka dla każdego

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
W poniedziałek, 29 czerwca podpisano umowę o dofinansowaniu projektu Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, z której zasobów korzystać będą mogli wszyscy i to w sposób nieograniczony. Biblioteka będzie liczyła ponad miliona stron unikatowych dokumentów i ksiąg.

Biblioteka powstaje, by umożliwić zachowanie zabytków piśmienniczych i niepiśmienniczych oraz ich bezpłatną prezentację w internecie. Prace już trwają.

Dostęp dla każdego

Zbiory, które zostaną udostępnione za pomocą Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, obecnie są nieosiągalne dla większości osób. W trosce o stan starodruków, część z nich jest zupełnie wyłączona z obiegu. Dzięki PBC każdy chętny, który zaloguje się na stronie biblioteki, będzie miał do nich nieograniczony dostęp.

- Cenne zasoby, stanowiące dobra kultury o znaczeniu historycznym dla Polski i regionu pomorskiego, ulegają ciągłej degradacji, stąd do wielu z nich dostęp jest utrudniony albo niemożliwy - mówi Bożena Hakuć, dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej, która jest współautorem projektu. - Upowszechnienie tych zasobów przyczyni się do rozkwitu zdalnego kształcenia i doskonalenia zawodowego. Co więcej, wesprze bezpośrednio studia wyższe, edukację szkolną, a wreszcie uniwersytety trzeciego wieku.

Milion stron

Budowa biblioteki ruszyła z początkiem roku 2009. Dotychczas wykonano ponad 50 tysięcy skanów, głównie unikatowych zabytkowych dzieł. Na efekt końcowy będziemy musieli poczekać do lutego 2012 roku, kiedy to zostaną przetworzone wszystkie zasoby biblioteczne Pomorza.

Biblioteka gromadzić będzie dokumenty tekstowe, graficzne i multimedialne oraz udostępniać je w popularnych formatach (DjVu, PDF, JPG, SWF, MP3, AVI ) przy pomocy darmowych przeglądarek. Wykorzystane zostanie oprogramowanie JeromeDL przy użyciu zaawansowanych usług sieci semantycznych , które jest rozwijane na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej we współpracy z Instytutem DERI w Galway.

Projekt międzyuczelniany

PBC mieścić się będzie w serwerowni Centrum Informatycznego TASK. W prace nad tworzeniem biblioteki będą zaangażowane prawie wszystkie trójmiejskie uczelnie. Realizacja projektu kosztować będzie ponad 9 mln złotych, z czego około 8 mln wyłoży Unia Europejska.

Marszałek Jan Kozłowski, który podpisał w poniedziałek umowę, gratulował pomysłu, ale nawoływał też, aby szybko wykorzystywać pieniądze z UE.

- Gratuluję państwu tak dobrze przygotowanych i tak wartościowych projektów. Zachęcam do szybkiego wydawania pieniędzy, bowiem czeka premia regionalna, której znaczna część trafi do beneficjentów. Pamiętajcie państwo: kto szybko wydaje, ten dwa razy wydaje - przyznał marszałek.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto