Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy cukrzyca może być przyczyną problemów z erekcją?

abcZdrowie.pl
by .v1ctor Casale. / CC BY 2.0 (flickr)
Wpływ cukrzycy na życie intymne mężczyzn. Czy choroba jest równoznaczna z impotencją?

Mimo wielu wysiłków świata medycznego, cukrzyca nadal pozostaje chorobą nieuleczalną. Możliwe jest jedynie hamowanie związanych z jej postępem powikłań narządowych. Negatywnie wpływa ona na różne obszary naszego życia i, niestety, nie pozostaje obojętna wobec sfery intymnej.

Wpływ cukrzycy na życie intymne

Objawy towarzyszące cukrzycy rozwijają się stopniowo. W początkowej fazie choroby jej symptomy zaburzają kontakty seksualne sporadycznie. Pojawić się mogą problemy z utrzymaniem wzwodu lub niepełna erekcja. Ze względu na fakt, iż mężczyźni rzadko decydują się skonsultować to z lekarzem – nie wierzą w powodzenie terapii lub po prostu ignorują niepokojące symptomy – komplikacje tego typu często określane są jako „ciche powikłania cukrzycy”.

Mężczyźni zmagający się z tą chorobą są trzykrotnie bardziej narażeni na problemy z potencją niż osoby, u których schorzenie to nie występuje. Zaburzenia wzwodu bardzo często stanowią pierwszy jej symptom. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że zakłócenia mechanizmu powstawania erekcji dotyczą niemal 70% chorych zmagających się z cukrzycą od 10 lat. Ryzyko ich pojawienia się jest większe w przypadku panów z cukrzycą typu 2. Do odbycia stosunku niezdolne są osoby, u których cukrzyca ma przebieg długotrwały.

Skąd problemy z erekcją u cukrzyków?

U zdecydowanej większości chorych problemy ze wzwodem wywołuje sama cukrzyca. W przypadku mężczyzn zdrowych wzwód umożliwia rozszerzenie naczyń krwionośnych członka i zwiększenie napływu krwi na skutek impulsów, które przewodzone są przez włókna nerwowe. Zaburzenia erekcji wywołane są zazwyczaj nieprawidłowościami w obrębie jednego z tych dwóch czynników. U cukrzyków natomiast dotyczą one obydwu z wymienionych aspektów.

Choroba uszkadza trzy rodzaje naczyń krwionośnych: małego kalibru (mikroangiopatia), średniego oraz dużego (makroangiopatia), na skutek czego dochodzi do ich niedrożności i zwężania. Staje się to przyczyną różnego rodzaju powikłań, takich jak uszkodzenie nerek (nefropatia), uszkodzenie oczu (retinopatia) czy niedokrwienie kończyn. Zaburzenia potencji mają miejsce wtedy, gdy zmiany w obrębie naczyń krwionośnych zlokalizują się w okolicach tętnic i tętniczek naczyń kapilarnych prącia.

Neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie układu nerwowego, to drugi z czynników wywołujących zaburzenia erekcji u chorych. Największą rolę odgrywa tutaj tzw. neuropatia autonomiczna, która objawia się zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego wegetatywnego, odpowiedzialnego za jej powstanie. Uszkodzone nerwy nie są w stanie przewodzić impulsów, przez co mechanizm ten zostaje skutecznie zakłócony.

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Chociaż wizyta u specjalisty rodzi u panów opór, współczesna medycyna dysponuje wieloma metodami wspomagającymi leczenie problemów z potencją. Z powodzeniem mogą korzystać z nich także osoby chore na cukrzycę. Dzięki odpowiednio zastosowanym lekom możliwe jest utrzymanie zadowalającego poziomu życia seksualnego. Rzeczą najważniejszą jest podjęcie odpowiedniej terapii, która pozwoli opóźnić postęp choroby. Do dyspozycji pacjentów są środki doustne, iniekcje do ciał jamistych, aparaty próżniowe oraz leczenie chirurgiczne polegające na wszczepieniu implantów. Łączenie metod jest gwarantem lepszych efektów terapii.

Należy jednak pamiętać, że leczenie na własną rękę jest ryzykowne i może wiązać się z niebezpiecznymi dla zdrowia skutkami ubocznymi, dlatego tak ważna jest wcześniejsza konsultacja lekarska bądź farmaceutyczna. Ważna jest także aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek, zwłaszcza palenia papierosów.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto