18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Depresja jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń psychicznych Polaków

abcZdrowie.pl
by JoePenna (flickr)
Podejrzewasz, że cierpisz na depresję? Przekonaj się, jak rozpoznać i leczyć to powszechne zaburzenie nastroju.

Depresją nazywamy zaburzenia nastroju objawiające się obniżeniem samopoczucia, lękiem, zaburzeniami myślenia i tempa działania, a także symptomami somatycznymi. Niestety nie wiadomo, co powoduje schorzenie, jednak specjaliści wymieniają szereg czynników, które mogą sprzyjać depresji. Są to przede wszystkim infekcje wirusowe, zmiany struktury mózgu, czynniki genetyczne, społeczne i psychologiczne. Jakie są najczęstsze objawy i metody leczenia depresji?

Objawy depresji

„Głęboka depresja często staje się chorobą przewlekłą, ale zdarzają się też tzw. epizody depresyjne o umiarkowanym przebiegu lub stany obniżonego nastroju” – tłumaczy psycholog, mgr Justyna Jędrzejewska. W przypadku, gdy przebieg choroby jest łagodniejszy, dolegliwości często ustępują same po ok. 3 miesiącach, przynajmniej tymczasowo. Jak tłumaczy specjalistka, dzieje się tak, ponieważ nasze ciało i umysł nie mogą tkwić w negatywnym nastroju przez zbyt długi czas.

Depresja rozwija się stopniowo i niepostrzeżenie. Na początku pojawia się obniżenie nastroju, apatia, niechęć do aktywności i przebywania w towarzystwie innych osób. W walce z głębokim smutkiem nie mogą pomóc ani bliscy, ani pozytywne zdarzenia. Chory nie czerpie przyjemności z tego, co jeszcze niedawno go interesowało.

Głęboka depresja związana jest z przekonaniem o braku perspektyw, niemożności zmiany obecnej sytuacji, występowaniem urojeń prześladowczych, rozdrażnieniem, agresją czy samoobwinianiem się. Chory ma tendencję do wyolbrzymiania problemów, negatywnie postrzega siebie, swoje osiągnięcia i przyszłość. Osoby z depresją nie potrafią wyzbyć się pesymistycznych myśli. W sytuacji takiej ryzyko próby samobójczej wzrasta.

W wyniku depresji chory doświadczać może zaburzeń snu i apetytu, wahań wagi, bólów głowy, problemów menstruacyjnych, spadku libido czy zmęczenia.

Leczenie depresji

„Oczywiście to, jak długo będzie trwała choroba, jej leczenie i jakie będzie ono miało efekty, zależy od kilku czynników” – mówi ekspert. Jak dodaje, „duże znaczenie ma nasilenie objawów związanych z funkcjonowaniem poznawczym, motywacyjnym i dolegliwościami fizycznymi”. Znaczną rolę odgrywa także stabilność psychiczna osoby przed rozwojem depresji, to, jak dotychczas radziła sobie w trudnych sytuacjach życiowych, a także możliwość wsparcia bliskich.

W terapii depresji pomocna może okazać się farmakoterapia. „Mamy już sporo skutecznych leków pomagających w walce z zaburzeniami nastroju, które znacznie poprawiają jakość życia i mogą przyśpieszyć proces leczenia” – tłumaczy psycholog. Leki przeciwdepresyjne regulują poziom serotoniny lub noradrenaliny we krwi, co pozwala sterować nastrojem. Jednak efekt ich działania często widoczny jest dopiero po kilku tygodniach.

Zdaniem mgr Justyny Jędrzejewskiej, aby zmniejszyć cierpienie i uniemożliwić ponowne wystąpienie depresji, warto skorzystać z pomocy psychologicznej. Specjalista pomoże także choremu wypracować skuteczne metody radzenia sobie z problemami w przyszłym życiu.

Wraz z lekami często stosuje się psychoterapię, która przyjąć może różne formy. W depresji najczęściej stosuje się terapię poznawczą, psychodynamiczną i interpersonalną. W niektórych przypadkach, w szczególności przy depresji sezonowej (występującej, gdy brakuje słońca), stosuje się fototerapię, czyli terapię światłem. Chociaż psychiatra może zalecić leczenie szpitalne, niewielu pacjentów się na nie decyduje. Tymczasem może ono przynieść najlepsze skutki, ponieważ zapewnia stałą opiekę profesjonalistów i zmniejsza ryzyko podjęcia próby samobójczej.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto