Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga do Wolności oczami studentów Politechniki

Redakcja
Droga do Wolności w koncepcji Macieja Szylke najbardziej spodobała się jury, które oceniało prace zgłoszone na konkurs zagospodarowania Drogi do Wolności, która ma powstać w Młodym Mieście.

Priorytetem jego pracy jest odizolowanie spacerowiczów od ruchu kołowego. Dlatego też Maciej Szylke ul. Nową Wałową w kształcie łuku triumfalnego umiejscowił w tunelach, wewnątrz budynku gdzie możliwe byłoby między innymi parkowanie pojazdów. Sam budynek ma pełnić funkcję głównie biurową. W wymiarze kompozycyjnym tworzy zaś ramę wieńczącą obie strony promenady.

W pracy Szylke, jury doceniło przede wszystkim wyeksponowanie wody w Młodym Mieście. Żaden z 28 prezentowanych projektów nie uwypuklił kanału wodnego w tak dużym stopniu. Szylke prowadzi wodę niemal przez całą Drogę do Wolności. Wokół stworzonego w ten sposób kanału, zaaranżował dwupoziomowe ciągi piesze i rowerowe.

W jego koncepcji Michała ważną rolę odgrywają elementy zachowane z dawnego wystroju przemysłowego takie jak środki transportu, narzędzia, butle po gazie, orurowanie instalacji, drabinki i polery na nabrzeżu, a nawet części elewacji z muralami: "Piła i heblarka bez osłon grozi kalectwem", "Właściwy sprzęt ochronny gwarancją bezpieczeństwa pracy".

- Nie spodziewałem się nagrody, tym bardziej pierwszej. Widziałem prace moich kolegów i miałem innych faworytów. Ogromnie się cieszę, że moja praca spodobała się jury konkursowemu - cieszy się student IV roku Wydziału Architektury PG, ten sam, który kilka dni temu zwyciężył w konkursie na ex libris Biblioteki Głównej PG.

- Dwadzieścia osiem prac to dwadzieścia osiem odmiennych wizji. Wszystkie są odważne i bardzo kreatywne. Gratuluję autorom pomysłowości, a ich opiekunom, tak zdolnych studentów - zaznaczył prof. Rachoń. Studentom dziękował także dziekan Wydziału Architektury dr hab. Antoni Taraszkiewicz.

O tym jak rzeczywiście będzie wyglądała Droga do Wolności zadecyduje konkurs, który zostanie przeprowadzony wśród pracowni architektonicznych.

Wystawę wszystkich prac można oglądać na Dziedzińcu Południowym Politechniki Gdańskiej do piątku, 26 czerwca, do godz. 18.00. Natomiast internetową galerię prac można obejrzeć na stronie www.drogadowolnosci.pl

Laureaci konkursu  na zagospodarowanie promenady miejskiej - Droga do Wolności
I nagroda: Maciej Szylke
II nagroda: Robert Juchniewicz, Kalina Kowalska
III nagroda: Dorota Cichoń

Wyróżnienia: Maciej Busch i Kamil Domachowski oraz Mariola Bugajewska
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto