Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspresyjny kolorysta

Grażyna Antoniewicz
materiały prasowe
Malarstwo Stanisława Rodzińskiego budzi we mnie onieśmielenie swoją głębią i pięknem. Z jego wystawy, otwartej w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie, wyszłam wzruszona. Rzadko się zdarza oglądać prace tak przepełnione znaczeniami, poruszające. Nie bez powodu artysta nazywany jest mistrzem światła i samotności. Na jego postawę artystyczną niewątpliwy wpływ wywarła twórczość malarska i pisarska Józefa Czapskiego. "Malarstwo Rodzińskiego stanowi rodzaj ekspresyjnego koloryzmu, utrzymanego w mrocznej tonacji barwnej, ożywionej błyskami światła, operującego syntetycznymi formami i zróżnicowaną fakturą" - czytamy w Wielkiej Encyklopedii Malarstwa Polskiego.

Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt prac Rodzińskiego. Zatrzymajmy się nie tylko przed wzruszającymi obrazami o tematyce religijnej "Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił, "Pietą", "Ukrzyżowanie", ale też przed refleksyjnymi pejzażami, które inspirowane są krajobrazami okolic Nowego Sącza, zwłaszcza Nawojowej.

Wielu krytyków zalicza malarstwo Rodzińskiego do sztuki sakralnej. W jednym z wywiadów artysta powiedział: "Podejmując motywy religijne, a robię to niemal od czasów studiów, świadom jestem ryzyka. Krajobraz może się okazać w większym stopniu obrazem religijnym niż »Ukrzyżowanie«. Ale to nie zmienia potrzeby podejmowania tych motywów. Ma to być przecież wyznanie wiary, a nie pełne pychy nawiązywanie do największych" .

Malarskie wizje Rodzińskiego to często szaro-granatowe pejzaże, rozdarte błyskawicą światła; samotne domy bez okien i kominów, bez drzwi. Wyryte nad nagą górą znaki Golgoty. Na wystawie zobaczymy też interesujące kompozycje dedykowane twórcom.

Stanisław Rodziński został laureatem X edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, przyznawanej przez Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP. Kapituła doceniła go za "wierność wielkiej tradycji polskiego malarstwa, wywodzącego się z tradycji sztuki młodopolskiej i koloryzmu".

Muzeum Narodowe, Oddział Sztuki Współczesnej, Pałac Opatów, Oliwa, ul. Cystersów 15a. Wystawa potrwa do końca stycznia 2012. Otwarta jest od wtorku do piątku od godz. 10 do 16, sobota i niedziela godz. 10-17.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto