Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Narracje 2014 w Gdańsku. Instalacje w Górnym Wrzeszczu PROGRAM

Monika Jankowska
Ubiegłoroczny festiwal Narracje przyciągnął tłumy mieszkańców
Ubiegłoroczny festiwal Narracje przyciągnął tłumy mieszkańców fot. mat. prasowe
Przed nami kolejna, 6. edycja festiwalu NARRACJE, który na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Gdańsku. Powstały one po to, by eksplorować miejskie wątki i konteksty oraz tworzyć nowe gdańskie opowieści.

Tegoroczny festiwal NARRACJE. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej odbywający się pod hasłem mędrzec i duch | the sage and the ghost wkroczy w tajemniczą przestrzeń Wrzeszcza Górnego – od okolic Synagogi przy ul. Partyzantów po budynki Politechniki Gdańskiej – już w najbliższą sobotę i niedzielę.

Podczas NARRACJI zobaczymy instalacje dźwiękowe, prace wideo i obiekty znakomitych polskich artystek i artystów. Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską zaprosił do współpracy przy realizacji NARRACJ gdańskich artystów Annę Witkowską i Adama Witkowskiego.

Tytuł szóstej edycji NARRACJI mędrzec i duch | the sage and the ghost wskazuje na zderzenie dwóch pozornie wykluczających się pojęć: mędrca - szkiełka i oka z duchem - romantyczną aurą i legendą zapomnianych miejsc dzielnicy.

Jak było w ubiegłym roku? Narracje 2013

Co nas czeka?
Wrzeszcz Górny ożywią m.in. prace wideo Agnieszki Polskiej. Jedna z nich, Ogród, jest opisem prawdopodobnego ogrodu, w którym artystka odbywa hipotetyczną wizytę, a stosując naukowy komentarz mówi o zniknięciu i odejściu. Warto zwrócić uwagę na uniwersalność tej opowieści, którą przełożyć możemy także na historię Wrzeszcza Górnego – niegdyś urokliwego letniska, miejsca pełnego gęstej, nawet egzotycznej roślinności, cudnych ogrodów. Jacek Niegoda zaprezentuje instalację site specific – Hełm Boga.

W Laboratorium Wysokich Napięć Politechniki Gdańskiej podejmie kwestię wysokiego napięcia, jakie powstaje pomiędzy mistycyzmem a racjonalizmem, pomiędzy wiarą a wiedzą. Duet artystyczny Kijek/Adamski w swojej realizacji Wrzosowisko odniesie się bezpośrednio do miejsca, w którym jest ona prezentowana. Autorzy przywołują lokalną siatkę ulic w formie pruskiego muru, silnie konotującego bezwzględny cywilizacyjny ordnung.

Mapa w powolnym procesie wzrostu pochłaniana jest przez wrzosowisko, w wielu kulturach utożsamiane z miejscem magicznym. A to dopiero kilka z wymienionych instalacji. Informacje o wszystkich tegorocznych instalacjach i szczegółowy program znajdziemy na stronie internetowej www.narracje.eu.

Na koniec
Zwieńczeniem tegorocznych NARRACJI będzie niedzielny koncert meksykańskiego muzyka występującego pod pseudonimem Murcof, który zagra o godz. 21.00 w Klubie Festiwalowym. Wizualizacje do koncertu stworzy Oskar Zamek-Gliszczyński.

W muzyce Murcofa olbrzymie znaczenie ma z jednej strony precyzja i przywiązanie do dźwiękowych detali, które uzyskuje i kontroluje dzięki elektronicznemu instrumentarium; z drugiej strony jego kompozycje są przesiąknięte głęboką duchowością, dotykającą najbardziej fundamentalnych, egzystencjalnych pytań.

Wiadomości organizacyjne
Godziny otwarcia festiwalu: 17.00 - 24.00 w sobotę i niedzielę 15 i 16 listopada. Wycieczki z przewodnikami po terenie NARRACJI będą startowały od godz. 17.20 co 20 minut, do godz. od 22.20 spod Nowej Synagogi we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7. Orientacyjny czas oprowadzania po terenie festiwalu wynosi 90 minut.

W sobotę pierwsza wycieczka ruszy po uroczystym otwarciu, które rozpocznie się o godz. 17.00 w Synagodze.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto