MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczór wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności. Święto poezji w Instytucie Kultury Miejskiej

MC
Święto poezji w Instytucie Kultury Miejskiej już wkrótce
Święto poezji w Instytucie Kultury Miejskiej już wkrótce mat.prasowe
19 kwietnia po raz ósmy zostanie wręczona Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wyróżnienie o międzynarodowym zasięgu i renomie otrzymają chorwacka poetka Monika Herceg i jej tłumaczka Aleksandra Wojtaszek. Działania artystyczne rozbudzą budynek IKM, który przez kilka godzin oddychać będzie poezją.

- W tym roku zrezygnowaliśmy z typowej gali wręczenia nagrody. Chcemy, by ten wieczór był otwarty i dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego otwieramy przestrzeń IKM na poezję, działania artystyczne i szeroką publiczność. Każdy może wziąć udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu artystycznym, które wypełni budynek IKM, obejrzeć transmisję wręczenia nagrody, wypić lampkę wina czy porozmawiać z gośćmi festiwalu – mówi Dagny Kurdwanowska, kierowniczka Działu Literackiego IKM.

Interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne

19 kwietnia poezja zasieje swoje obrazy w przestrzeni Instytutu Kultury Miejskiej. Artystki i artyści inspirowani tomami tegorocznej serii EPW – Nominacje stworzą środowisko, w którym poezja wybrzmiewać będzie poprzez obiekty, instalacje, działania performatywne, świetlne i muzyczne. Od godz. 19.00 w holach i salach IKM publiczność doświadczy przepływu wrażeń motywowanych poezją.

Święto poezji w Instytucie Kultury Miejskiej już wkrótce
Święto poezji w Instytucie Kultury Miejskiej już wkrótce Przemyslaw Swiderski

IKM zachęca do wędrowania po przestrzeni – samodzielnie lub ze specjalnie przygotowanymi mapkami. Wydarzenie artystyczne towarzyszy wręczeniu Nagrody EPW, ale można w nim uczestniczyć niezależnie od uroczystości – wpaść na chwilę albo przyjść na dłużej i zanurzyć się w poetycko-sensualnej przestrzeni. Instalacje i obiekty będą dostępne dla publiczności również w sobotę 20 kwietnia.

Przebieg wieczoru

Wielowymiarowe święto poezji rozpocznie się w IKM od godz. 19.00.

Dla osób zainteresowanych udziałem w uroczystości, ale nieposiadających zaproszenia przygotowana zostanie specjalna strefa przy Punkcie Informacji Kulturalnej – tu będzie można komfortowo obejrzeć transmisję wręczenia nagrody. Po uroczystości, która potrwa ok. godzinę, można będzie w mniej formalnej atmosferze porozmawiać z laureatami i laureatkami oraz ich tłumaczami i tłumaczkami.

W trakcie uroczystości wręczenia nagrody obiekty, instalacje i działania będą dostępne dla publiczności i będzie można w nich swobodnie uczestniczyć.

Europejski Poeta Wolności

To nagroda literacka, festiwal poezji i seria wydawnicza prezentująca tomy autorów i autorek nominowanych w danej edycji konkursu. EPW organizowane jest w trybie dwuletnim. 8. edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności odbędzie się w Gdańsku 17-20 kwietnia 2024 roku. Program wydarzenia przygotowały Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda.

CZYTAJ TAKŻE: Versopolis w Gdańsku, czyli śniadanie z poezją z Szwecji i Ukrainy

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wieczór wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności. Święto poezji w Instytucie Kultury Miejskiej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto