Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Francuska matura w LO nr 2 w Gdyni zagrożona

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Gdyni ta wiadomość jest szokiem. Minister Katarzyna Hall wydała rozporządzenie likwidujące maturę w języku obcym.

Ministerstwo Edukacji Narodowej znacznie skomplikowało plany naukowe uczniom klas pierwszych i drugich, którzy uczą się w klasach dwujęzycznych liceów ogólnokształcących. Ujednolicenie zasad przeprowadzania matury oznacza, że jedynym dopuszczalnym językiem na egzaminie dojrzałości będzie język polski.

Zmiana zasad w czasie gry

Ta sytuacja dotknęła bezpośrednio uczniów około setki "ogólniaków" w Polsce, w tym także Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Gdyni. W tej szkole uczniowie mogą wybrać klasę dwujęzyczną, gdzie przedmiotów mogą uczyć się w języku francuskim. Później, w tym samym języku mogliby zdawać maturę. 25 września dotarła do nich wiadomość, że prawdopodobnie egzamin maturalny i tak będzie przeprowadzany w języku polskim.

- Kiedy uczniowie dowiedzieli się o rozporządzeniu minister Hall, część nie mogła uwierzyć i wyszła z lekcji - mówi specjalnie dla MM Trójmiasto dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni Elżbieta Zaręba. Nie ukrywa, że wszyscy są rozgoryczeni decyzją MEN-u.

- Wiele osób podjęło naukę w klasach z językiem francuskim, aby później rozpocząć studia we Francji, na Sorbonie - tłumaczy. - Teraz wszyscy - szkoła, uczniowie oraz rodzice - czują się oszukani. To zmiana reguł w trakcie gry - dodaje.

Pierwsze i drugie klasy najbardziej pokrzywdzone

Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać w 2010 r. Sprawa dotyczy więc obecnych klas pierwszych i drugich. Uczniowie nie mają już możliwości zmiany toku nauczania. Ministerstwo tłumaczy taką decyzję zbędnymi komplikacjami przy przeprowadzaniu egzaminu maturalnego w języku obcym. Prawdopodobnie nie ma wystarczającej liczby uczniów, którzy chcą przystępować do takiej formy egzaminów. Problemem ma być też brak wykwalifikowanej kadry do sprawdzania testów maturalnych.

Na razie dyrekcja LO nr 2 w Gdyni oraz rodzice poprosili o interwencję posłów, m.in. Marka Biernackiego z Gdyni oraz Jana Kuriatę z woj. zachodnio-pomorskiego. - Nasze prośby trafiły również na biurka związkowców z Solidarności oraz do przedstawicieli kuratorium - tłumaczy dyrektor Elżbieta Zaręba.

Protesty lokalne i ogólnopolskie

W Pomorskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, w celu osiągnięcia kompromisu, zaplanowane zostało spotkanie z minister Katarzyną Hall. Młodzież z gdyńskiego liceum wraz z uczniami m.in. z Karkowa i Łodzi zamierza protestować 15 października pod siedzibą Rady Ministrów. Na bieżąco o sprawie informowany jest również prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Mamy naprawdę zdolną młodzież w Polsce, a przez takie decyzje pozbawia się jej możliwości rozwoju oraz osiągania osobistych i naukowych sukcesów - tłumaczy Elżbieta Zaręba.

Światełko w tunelu

Ministerstwo Edukacji Narodowej, po protestach dyrektorów dwujęzycznych ogólniaków, wyraziło niedawno chęć dyskusji o przesunięciu terminu likwidacji matury na później niż 2010 rok. W ten sposób żaden z roczników uczących się obecnie w liceach nie byłby pokrzywdzony. Rozmowy w tej sprawie mają się rozpocząć za klika dni.
Warto dodać, że według rozporządzenia ma zostać zachowana matura międzynarodowa IB. Jednak w Polsce taką formę egzaminu może przeprowadzać zaledwie dziewięć szkół.

Jesteś uczniem dwujęzycznej klasy albo znasz kogoś, kto uczy się w takiej klasie? Daj znać! Czekamy na opinie! Napisz na [email protected]
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto