Gdańsk: Dziura wstydu pod kontrolą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Czy Sąd Okręgowy w Gdańsku zakończy spór Gminy i inwestora?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdańsk. Czy w Brzeźnie zostanie odbudowana Hala Plażowa? Chcieliby tego mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Gdańsk
Gdańsk. Czy w Brzeźnie zostanie odbudowana Hala Plażowa? Chcieliby tego mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Gdańsk Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Mieszkańcy, radni dzielnicy oraz ci wybrany do Rady Miasta Gdańska nie zamierzają odpuszczać stalowym konstrukcjom, które pojawiły się nieopodal Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie. Tym bardziej, że jak informuje "Dziennik Bałtycki" Urząd Miejski w Gdańsku, ta tymczasowa zabudowa jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. O sprawie zawiadomiony został również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który potwierdził w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim", że w dniu 6 kwietnia 2022 wpłynęło zawiadomienie z Gminy Miasta Gdańska w sprawie zabudowy przy ul. Zdrojowej w Gdańsku. Swoją kontrolę zapowiedział także Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Aktualizacja, godzina 12:40

Co dalej z tymczasową zabudową, która wzniesiona została w Brzeźnie przy ul. Zdrojowej?

Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, do 29 kwietnia 2022 roku inwestor nie złożył wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków dotyczących działki nr 84 i 86/1, obręb 0034.

Jak przyznaje Jan Tusk, kierownik wydziału ds. Zabytków Nieruchomych Śródmieścia Gdańska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim", Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków przewiduje w ciągu najbliższego czasu kontrolę zabytku i wydania decyzji nakazowych.

- Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku wpłynęło w dniu 19 czerwca 2020 roku podanie z dnia 18 czerwca 2020 roku, uzupełnione pismem w dniu 3 lipca 2020 roku o wydanie uzgodnienia tymczasowego zagospodarowania terenu na działce nr 84 i 86/1, obręb 0034 przy ul. Zdrojowej w Gdańsku - informuje "Dziennik Bałtycki" Jan Tusk z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

8 października 2020 roku wydana została opinia Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku

W dniu 8 października 2020 roku jak wynika z ustaleń "Dziennika Bałtyckiego" wydana została opinia dotycząca ww. zamierzenia.
Jak czytamy we wniosku o wydanie uzgodnienia, jakie w czerwcu 2020 roku złożyła spółka Deo Concierge Sp. z o.o. Sp. k. nieopodal Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie miały powstać ciągi piesze drewniane w formie pomostów, obiekty gastronomiczne i higieniczno-sanitarne kontenerowe, a także mała architektura i oświetlenie terenu, w tym namioty. Wszystkie wspomniane obiekty realizowane miały być jako obiekty tymczasowe, niezwiązane trwale z gruntem.

W odpowiedzi z dnia 8 października 2020 roku, jaką w imieniu PWKZ wystosowała Katarzyna Kozyra, będąca wówczas kierownikiem Wydziału ds. Zabytków Nieruchomych czytamy, że inwestor zobowiązany został do przedstawienia do akceptacji szyldu reklamowego z zastrzeżeniem uwzględnienia walorów estetycznych miejsca oraz zobowiązany był stworzyć indywidualną formę plastyczną w stonowanej kolorystyce, z użyciem materiałów szlachetnych, jak drewno.

Ponadto forma obiektów tymczasowych powinna być dostosowana do istniejących warunków przestrzennych zabytkowego obszaru. Jak informuje w swoim piśmie Katarzyna Kozyra, elementy tymczasowej zabudowy wprowadzone bezpośrednio na plaży powinny przybrać postać wolnostojących pawilonów o lekkiej konstrukcji, ze wskazaniem drewna jako materiału dominującego.

W piśmie, jakie WUOZ skierował do inwestora, czytamy także, że obiekty kontenerowe, które miałyby stanąć w określonym miejscu, by zniwelować ich nowoczesny charakter i bryłę, powinny zostać zaadaptowane w ten sposób, aby na dachu danego kontenera była możliwość wykorzystania jego powierzchni na taras. W dodatku materiał, który miał być użyty do wykończenia obiektów sezonowych, powinien nawiązywać do tradycyjnych rozwiązań z wykorzystaniem naturalnych materiałów tj. drewna czy tkanin.

Podobnie rzecz się ma z leżakami, parasolami, hamakami czy namiotami wreszcie, które powinny posiadać stonowaną kolorystykę, wpisującą się w otoczenie - kolor naturalnego drewna, biele, beże. Czy to się udało? Można mieć wątpliwości.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków planuje kontrolę zabytku, a także przypomina, że do piątku, 29 kwietnia 2022 roku nie został przez inwestora złożony wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków dotyczących działki nr 84 i 86/1, obręb 0034, a więc działki, która przylega do ul. Zdrojowej do Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie.

Wcześniej pisaliśmy:

- O sprawie powstania zabudowy tymczasowej na terenie prywatnym, niezgodnej z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego poinformowany został Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Izabela Kozicka-Prus, kierownik referatu prasowego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - W czwartek, 28 kwietnia 2022 roku otrzymaliśmy odpowiedź, że postępowanie w tej sprawie zostało rozpoczęte, zaś PINB zamierza przeprowadzić kontrolę we wskazanym miejscu.

Jak informuje Izabela Kozicka-Prus, wspomniana nieruchomość znajduje się też w zakresie działań Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, tak jak Dom Zdrojowy, który również był odrestaurowany zgodnie w wymogami konserwatorskimi.

Czekamy obecnie na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie tymczasowej zabudowy przy ul. Zdrojowej.

Równolegle do spraw zgłoszonych do WUOZ oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku nadal toczy się postępowanie w sprawie o rozwiązanie stosunku użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Gdańska położonej w Gdańsku przy ulicy Zdrojowej 2, składającej się z działek o numerach 84 i 86/1 – postępowanie w pierwszej instancji nadal toczy się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku, Wydział XV Cywilny, pod sygn. akt XV C 786/16 z powództwa Gminy Miasta Gdańska.

Pozwanym jest użytkownik wieczysty Strandhalle S.A z siedzibą w Warszawie spółka, która to przekazała przed laty teren w użytkowanie Zbigniewowi Nowakowi, lokalnemu przedsiębiorcy, właścicielowi zakładów mięsnych z Jankowa Gdańskiego.

Wówczas jak deklarował przedstawiciel inwestora, Krzysztof Król, przygotowywana była oferta dla mieszkańców, w ramach której powstać miała dzienna i wieczorna strefa wypoczynku na leżakach i hamakach, miejsca pikników rodzinnych, strefa edukacyjna i gastronomiczna oraz strefa aktywności z animacjami i akcjami eventowymi.

Czy namiot z automatami do gier wpasowuje się w te plany? Mieszkańcy oraz radni mają wątpliwości.

Jak zapewnia Izabela Kozicka-Prus w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Gmina Miasta Gdańska zamierza kontynuować spór sądowy aż do prawomocnego rozstrzygnięcia.

- Pełnomocnik Gminy jest uczestnikiem każdego postępowania sądowego - deklaruje.

Działka, o której mowa przestała być miejską w 1994 roku, kiedy to Miasto Gdańsk sprzedało ją za kwotę 89 tysięcy złotych. Warunkiem sprzedaży była odbudowa Hali Plażowej, na którą gdańszczanie czekają już kilkadziesiąt lat. Wieczystym dzierżawcą działki przy ul. Zdrojowej jest spółka Strandhalle S.A, która jest stroną w sprawie sądowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie