Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Projekt zagospodarowania pasażu i piwnic Wielkiej Zbrojowni

Kazimierz Netka
fot. Przemek Świderski
Artystyczne serce Gdańska - jakim jest Akademia Sztuk Pięknych - umocni się jeszcze bardziej. Na parterze oraz w piwnicach Wielkiej Zbrojowni, gdzie kiedyś funkcjonował handel, zapanuje sztuka.

- W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie konkurs na projekt zagospodarowania pasażu i piwnic Wielkiej Zbrojowni - mówi Robert Bernisz, kanclerz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projekt ma się składać z kilku modułów, na przykład uwzględniać miejsce na otwarte warsztaty, księgarnię, sale wystawiennicze.

Zobacz także: Wielka Zbrojownia się sypie

Takie wytyczne przedstawimy w regulaminie konkursu, żeby projektanci wiedzieli, czego pragniemy. A chcemy, by na parterze i w piwnicach Wielkiej Zbrojowni powstało coś, co będzie służyło Akademii Sztuk Pięknych, było kulturotwórcze, z warsztatami otwartymi oraz pracowniami.

Pomieszczenia nie zostaną wydzierżawione. Powstanie tam zespół artystycznych przestrzeni, pod wspólną nazwą Zbrojownia Sztuki. Oczywiście, potrzebne są pieniądze. Bez pomocy finansowej z zewnątrz ASP może sobie nie poradzić. Wsparcie obiecało m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy, że parter Wielkiej Zbrojowni był zamknięty przez wiele lat, aż do 20 lipca bieżącego roku. Tego dnia otwarto tam, na kilka tygodni, Ogólnopolską Wystawę Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych. Na tej ekspozycji znalazły się też prace absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Więcej wiadomości można znaleźć na stronie www.asp.gda.pl. Po zakończeniu wystawy pomieszczenia znowu stały się niedostępne.

Pierwotnie Akademia Sztuk Pięknych, która jest właścicielką zabytku, chciała wydzierżawić parter i piwnice Wielkiej Zbrojowni. Najbardziej zaawansowane były negocjacje z firmą handlową z Krakowa. Nic z tego nie wyszło. Późniejsze próby znalezienia użytkownika wnętrz też nie dały rezultatu. Dlatego ASP zdecydowała się na zagospodarowanie pomieszczeń we własnym zakresie. Wnętrza są unikatowe; parter Wielkiej Zbrojowni to jedna z największych przestrzeni zabytkowych w Trójmieście. Strop podpiera 15 filarów, a sklepienia są półkoliste.

O pomieszczenia, podpierane przez owe 15 filarów, które można zobaczyć na parterze Wielkiej Zbrojowni, zadbała Unia Europejska. Na realizację projektu "Zwiększenie dostępu do edukacji artystycznej poprzez poprawę stanu infrastruktury ASP w Gdańsku" UE dała ponad 20 mln zł. Wyremontowane zostały pomieszczenia od I piętra Wielkiej Zbrojowni w górę. W budynku mieści się siedziba rektora ASP, Wydziały Architektury i Wzornictwa; Malarstwa; Międzywydziałowy Instytut Nauki o Sztuce.

Wielka Zbrojownia powstała w latach 1600-1609 - czytamy publikacji pt. "Nowoczesna ASP w Gdańsku". Na stronie Gdańskiej Organizacji Turystycznej www.gdansk4u.pl napisano: Wielka Zbrojownia stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Do jej zbudowania skłoniło gdańszczan rosnące zagrożenie ze strony Szwecji w XVI wieku.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto