Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk- Sopot: Ergo Arena nie dla niepełnosprawnych

Anna Mizera-Nowicka
dd/archiwum
Ergo Arena jest jedną z najnowocześniejszych hali w Trójmieście. W teorii dostosowana jest do osób niepełnosprawnych, jednak w praktyce nie wszystko działa jak należy. Osoby poruszające się na wózkach mają przydzielone miejsca w najdalszych miejscach hali, gdzie stojący zasłaniają im widok na scenę. Władze obiektu zapowiadają zmiany.

- Gdy publiczność wstaje z miejsc, np. w najważniejszych momentach gry lub gdy spiker sam prosi o doping na stojąco, osoby siedzące przed inwalidami zupełnie zasłaniają widok - opowiada poruszający się na wózku pan Tomasz. - Wtedy widać tylko część pleców, barki i głowę osoby stojącej przede mną. To jest dramat! Ta sytuacja jest nie do przyjęcia.

Zobacz także: Urodziny Ergo Areny

Podobnego zdania jest kibic, który na mecze przyjeżdża z niedowidzącym, także poruszającym się na wózku, synem.

- Oglądanie meczów z korony hali nie ma dla nas najmniejszego sensu, bo syn z takiej odległości nie widzi tego, co się dzieje na płycie boiska - mówi.

Bartosz Tobieński
, rzecznik prasowy Ergo Areny, zapewnia, że bezpieczeństwo i komfort osób niepełnosprawnych uczestniczących w organizowanych w hali imprezach jest dla jej władz jednym z priorytetów. Mówi, że nie powinno dochodzić do sytuacji, w których osoby siedzące przed niepełnosprawnymi zasłaniają im widok na to, co dzieje się na parkiecie bądź scenie.

Bartosz Tobieński zauważa, że miejsca dla niepełnosprawnych zaprojektowano tak, by nikt przed nimi nie siedział. Przyznaje natomiast, że nie zawsze to władze hali są odpowiedzialne za komfort publiczności.

- Organizatorem wielu wydarzeń nie jest spółka zarządzająca obiektem, lecz firmy zewnętrzne - wyjaśnia Tobieński. - Ergo Arena nie miała wpływu na wybór miejsc dla niepełnosprawnych podczas Ligi Światowej czy koncertu Ozzy'ego Osbourne'a. O tym, które to miejsca, zdecydował organizator i zatrudniony przez niego kierownik bezpieczeństwa, który brał pod uwagę m.in. możliwość ewakuacji osób niepełnosprawnych.

Rzecznik Ergo Areny zapewnia, że władze obiektu dołożą wszelkich starań, aby niepełnosprawni czuli się tu dobrze. W grudniu zostanie dla nich utworzona nowa, jeszcze lepiej przystosowana trybuna, która będzie się znajdować bliżej boiska.

Za podejście do niepełnosprawnych podczas meczów siatkówki czy koszykówki kibice chwalą natomiast m.in. kluby Trefl Sopot czy Atom Trefl.

- Są otwarte na nasze potrzeby i nie tworzą niepotrzebnych barier - podkreśla pan Piotr. - Siedzimy przy samej płycie boiska, dlatego widoczność i emocje są rewelacyjne.

Osoby poruszające się na wózkach doceniają też duże, klimatyzowane, wyposażone w barierki łazienki oraz odpowiednio przystosowane windy. Mówią, że sporym ułatwieniem jest też dla nich brak progów oraz chętna do pomocy obsługa.

Codziennie rano najświeższe informacje z Sopotu prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto