Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk uczcił Heweliusza zegarem mierzącym czas na podstawie pulsarów

(ganark)
Światło pulsarów gdańscy naukowcy wykorzystali do stworzenia prototypu najdoskonalszego czasomierza na Ziemi.
Światło pulsarów gdańscy naukowcy wykorzystali do stworzenia prototypu najdoskonalszego czasomierza na Ziemi. Źródło. serwis adk.astronet.pl
Sukces gdańskich naukowców skupionych wokół Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Po latach prac stworzyli Pulsarową Skalę Czasu i prototyp zegara pulsarowego, który pozwala odmierzać czas najdokładniej na świecie. Zegar zainstalowany jest w samym centrum Starego Miasta, w kościele św. Katarzyny w Gdańsku, dosłownie 20 metrów nad grobem Jana Heweliusza, w punkcie Ziemi 54°21'15"N, 18°39'6"E.

- W skrócie, zegar regulowany jest za pomocą 16. anten radiowo-cyfrowych, które odbierają sygnały, docierające do centrum naszego Układu Słonecznego z sześciu pulsarów oraz zegara kwarcowego lub atomowego, który kontroluje komputer - informuje dr inż. Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, pomysłodawca projektu. - Każda z anten, ustawionych na dachu kościoła św. Katarzyny "widzi" prawie całe niebo nad nami. Kosmiczne źródło czasu pozwala dziesięciokrotnie poprawić dokładność zegarów atomowych, uchodzących dotychczas za najdokładniejsze czasomierze.

Dr n. med. Emilia Sitek z GUMed i dr inż. Adrian Kosowski z PG laureatami 8 edycji Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za 2010 rok

Celem była budowa urządzenia tworzącego Pulsarową Skalę Czasu, najbardziej stabilną z dotychczas znanych skal czasu. Budowany w Gdańsku zegar pulsarowy ma stanowić platformę testową, której celem jest udowodnienie słuszności samej idei, oraz doprowadzenie proponowanej technologii do perfekcji.

- Urzekła nas z jednej strony niedostępna do tej pory dokładność i stabilność takiego zegara przez długi czas. Uniwersalność takiego wzorca - gdyby jakaś hipotetyczna awaria zatrzymała wszystkie zegary świata, to z pulsarowej skali czasu można by rachubę czasu odtworzyć - a z drugiej strony niewątpliwie oczarowała nas pewna metafizyka takiego urządzenia, które rachubę czasu, główne narzędzie porządkujące życie ludzi na Ziemi, prowadzi według sygnałów otrzymywanych z głębi Galaktyki - mówi dr. Szychliński z MHMG.

Kilka ośrodków naukowych na świecie pracuje nad wykorzystaniem pulsarów do synchronizacji zegara atomowego ale prace te mają charakter laboratoryjny, bez aplikacji do zegara pulsarowego, którego chód byłby na bieżąco synchronizowany poprzez odbierane w czasie rzeczywistym sygnały pulsarów.

Twórcami gdańskiego protorypu zegara pulsarowego są dr inż. Grzegorz Szychliński, Mirosław Owczynnik i Dariusz Samek, inżynierowie elektronicy z gdańskiej firmy EKO Elektronik oraz Eugeniusz Pazderski jeden z najlepszych specjalistów w dziedzinie aparatury radioastronomicznej w kraju z Centrum Astronomicznego UMK w Toruniu. Ich dokonanie ma upamiętnić Jana Heweliusza, jednego z największych gdańskich uczonych, w 400-lecie jego urodzin.

Budowę urządzenia sfinansowały Gdańsk (100 tys. zł), Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (100 tys. zł), MHMG (250 tys. zł).

Zegar zostanie zaprezentowany w środę w Parlamencie Europejskim, podczas wystawy "Tribute to Hevelius" (z ang. W hołdzie Heweliuszowi). Inauguracja 25 listopada w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto