Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk wprowadza system dualny. Co to takiego?

Kamila Żabik
Kamila Żabik
Gdańszczan czeka zmiana w systemie zbierania śmieci. O systemie dualnym rozmawiamy z Maciejem Lorkiem, szefem Wydziału Środowiska UM w Gdańsku.

Kamila Żabik: Na czym polega nowy system?
Maciej Lorek: Stworzyliśmy hasło: "Oddziel suche od mokrego. Zrób dla ziemi coś dobrego". Odpady mokre to np. fusy, zużyte ręczniki papierowe, trawa, liście i inne odpady biodegradowalne. Natomiast do suchych zaliczymy np. puszki metalowe, kartony po mleku i sokach czy - co ciekawe - pampersy. Mieszkaniec musi podpisać umowę z wybranym przewoźnikiem, a potem odstawiać odpady mokre i suche, które dwoma samochodami zostaną zabrane.

Po co te zmiany?
Z roku na rok ceny odpadów i ścieków drożeją, co wynika to z dyrektyw unijnych. System dualny może ograniczyć gwałtowny wzrost cen. Planujemy też zmniejszyć składowanie odpadów, czyli wykorzystywać i przetwarzać jak największą ich ilość.

Kiedy system rusza?
Wprowadzanie sytemu jest podzielone na kilka terminów. Zaczynamy 1 kwietnia od Osowy, Klukowa, Firoga, Rębiechowa i Wzgórza Mickiewicza. Za dwa lata system obejmie całe miasta. Zaczęliśmy od dzielnic domków jednorodzinnych, bo tam najłatwiej segregować śmieci.

Jak to będzie wyglądać w budynkach wielorodzinnych, np. falowcach na Przymorzu?
Mieszkańcy Przymorza i innych dużych osiedli będą objęci systemem na końcu. Rozwiązaniem jest np. szczelne zamknięci odpadów mokrych w foliowym worku i w tej postaci wyrzucenie do pojemników. Maszyny w sortowni wychwycą woreczki, rozerwą je i oddzielą.

Jeśli mieszkańcy skrupulatnie będą stosować się do segregacji, pojemnik na takim Przymorzu zapełni się w jeden dzień.
Częstotliwość wywozu zależy od umowy pomiędzy operatorem i mieszkańcami. Mogą sobie ustalić, żeby odbywało się to codziennie czy nawet co godzinę. Chodzi o to, żeby nie było przeprowadzane to rzadziej niż raz na tydzień.

Czy system dualny obniży opłaty za wywóz śmieci?
Nie wiemy. Chodzi głównie o to, aby zahamować wzrost opłat, nie płacić kar unijnych oraz ograniczyć degradację środowiska. Wywóz śmieci mokrych będzie tańszy, ponieważ jest zwolniony z opłaty środowiskowej. Dla przewoźników przygotowaliśmy specjalne rabaty, bo wiemy, że będą musieli pokryć dodatkowe koszty, np. zakup drugiego auta.

A co jeśli mieszkańcy nie będą oddzielać śmieci?
Przede wszystkim chcemy, żeby mieszkańcy byli świadomi konsekwencji. Jeżeli zaczną oszukiwać przewoźnika, ten zacznie płacić wyższe ceny w zakładzie utylizacyjnym, co automatycznie podwyższy opłaty dla mieszkańców. Namawiamy więc wszystkich, aby sumiennie segregowali śmieci na suche i mokre.

Jak chcecie ich do tego namówić?
W połowie marca rusza kampania reklamowa pod hasłem "suche mokre". Będą ulotki, spoty telewizyjne i radiowe oraz spotkania informacyjne dla mieszkańców i uczniów. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronach urzędu.

Czytaj też:

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto