Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk z wyjątkowym rekordem Guinnessa. Warkocz św. Katarzyny to najdłuższe wahadło zegarowe na świecie

Red.
Warkocz św. Katarzyny to nowa nazwa na najdłuższe wahadło zegarowe na świecie, które oficjalnie od 18 sierpnia 2023 roku znajduje się w Gdańsku. To trzeci raz gdy Gdańsk został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

W historii Gdańska zdarzyło się, że miasto zostało dwukrotnie uwzględnione w Księdze Rekordów Guinnessa. Pierwszy wpis odnosił się do największej liczby osób dzwoniących dzwoneczkami w 2000 roku oraz w 2022 roku, gdy w Gdańsku pojawiła się największa bryła bursztynu na świecie. Teraz nadszedł czas na trzeci wyjątkowy i nietypowy wpis.

Najdłuższe wahadło zegarowe znajduje się w Gdańsku

Oficjalnie z dniem 18 sierpnia 2023 roku potwierdzono, że w Gdańsku znajduje się największe wahadło zegarowe na świecie. Sędzina Biura Rekordów Księgi Rekordów Guinnessa z Poznania pani Paulina Graczyk oraz mistrz Krzysztof Kurek z Poznania i czeladnik Andrzej Jóźwiak przeprowadzili pomiary. Już po pierwszej próbie stało się jasne, że wahadło działa tak, jak należy, więc przyznanie tego zaszczytnego tytułu było formalnością.

Pomysł zrodził się w 2016 roku, gdy Anna Zbierska z Urzędu Miasta zwróciła się do dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego. Pomysł zyskał uznanie, i tak już po kilku miesiącach poznaliśmy wstępny projekt wahadła. Maszyna powstała przy współpracy z firmami Adamus Metalforming i HACO.

Warkocz św. Katarzyny

- Zegarem jest samo wahadło. Mechanizm, który wahadłu towarzyszy, stworzony z wielu kółek zębatych, jest tylko licznikiem jego wahnięć. Czas odmierza natomiast wahadło. Pewien udział ma tutaj prąd, który zastępuje siłę człowieka, który nie musi już podkręcać ciężarka do góry. Jest on co kilkanaście minut podciągany maleńkim silniczkiem i stanowi ciężar napędowy – mówił dr inż. Grzegorz Szychliński.

Długość wahadła to 31,2 metra. Zostało ono zainstalowane na wysokości czwartej kondygnacji kościoła św. Katarzyny. Na jego końcu znajduje się soczewka o wadze 300 kilogramów. Maszyna zawiera koło zębate, którego pełen ruch trwa 3 minuty.

Pierwotna nazwa wahadła brzmiała „P-31m”. To jednak było określenie robocze, które zostało zamienione w drodze konkursu. Dwoje laureatów, pani Beata Matczak oraz pan Andrzej Szemberski, nadesłali identyczną propozycję, która zyskała uznanie jury. Tak więc od teraz najdłuższe wahadło zegarowe świata nazywa się Warkoczem św. Katarzyny.

Gdańsk z kolejnym rekordem Guinnessa

Cała inicjatywa została zorganizowana z udziałem Muzeum Gdańska.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy dzisiaj ogłosić kolejny rekord Guinnessa dla Gdańska. To właśnie w naszym mieście znajduje się zegar z najdłuższym wahadłem na świecie. Szczególnie dziękuję konstruktorowi Grzegorzowi Szychlińskiemu. Warto przypomnieć, że pierwszy rekord w kategorii „największa liczba osób dzwoniąca dzwoneczkami” związany był także z dużym dziedzictwem pana Grzegorza, czyli przywracaniem kultury carillonowej w Gdańsku – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać Warkocz św. Katarzyny w ramach wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Nauki Gdańskiej. Otwarty w sezonie letnim oddział Muzeum Gdańska będzie czynny do 3 września 2023 roku w poniedziałki w godzinach 12.00-18.00, a w pozostałe dni tygodnia w godzinach 10.00-18.00. Od 4 września do 1 października zegar będzie można zobaczyć od piątku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańsk z wyjątkowym rekordem Guinnessa. Warkocz św. Katarzyny to najdłuższe wahadło zegarowe na świecie - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto