Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański Obszar Metropolitalny. Metropolia otwarta na tworzenie miejsc pracy

Kazimierz Netka
Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku
Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku archiwum nm
W GOM wsparcie znajdują przedsiębiorczy bezrobotni. Mogą liczyć na pomoc także poza swym miejscem zamieszkania.

Stopniowo rozwija się inicjatywa o nazwie: Metropolitalny Rynek Pracy, utworzona w ramach stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny (GOM).

Podpisanie w 2011 roku porozumienia o współpracy miedzy dyrektorami powiatowych urzędów pracy z: Gdańska, Gdyni, Malborka, Wejherowa, Pucka, Tczewa, Nowego Dworu Gdańskiego i Kartuz (w 2013 r. dołączył jeszcze PUP w Lęborku) było jedną z pierwszych wspólnych inicjatyw w ramach GOM-u. Czego do tej pory dokonano?
Jednym z najważniejszych wspólnych przedsięwzięć, zrealizowanych na podstawie porozumienia dyrektorów, były Metropolitalne Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości, zorganizowane w maju 2012 roku. Powtórzono je w bieżącym roku w szerszej formule. W targach tych biorą udział pracodawcy, organizacje wpierające rozwój przedsiębiorczości oraz instytucje szkoleniowe i szkoły.

Czytaj także:Gdański Obszar Metropolitalny i Metropolitalne Forum Norda razem w przetargu na energię?

- Już teraz zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym ważnym dla naszego regionu wydarzeniu, którego kolejna edycja odbędzie się 2 kwietnia 2014 roku, ponownie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo - informuje Maria Michaluk, zastępca dyrektora ds. rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, który był inicjatorem współdziałania w ramach metropolii.

W ramach GOM realizowany jest program "Wsparcie dla aktywnie poszukujących pracy". Dzięki niemu osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują pracy, otrzymują karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji ZTM Gdańsk. Od początku programu, tj. od 2004 roku, wzięło w nim udział ponad 30 tysięcy klientów PUP w Gdańsku. Wymiernym efektem było podjęcie pracy przez około 50 proc. uczestników. Od 2012 roku program jest dostępny dla osób bezrobotnych z całego GOM. Planuje się poszerzenie jego formuły: przyznawanie kart osobom, które samodzielnie znajdą pracę, na przejazdy w początkowym okresie zatrudnienia.
Współpraca w ramach GOM zaowocowała podpisaniem deklaracji o swobodzie wyboru miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu osoby bezrobotne, które ubiegają się o przyznanie dotacji na własny biznes w powiatowym urzędzie pracy z terenu GOM, mają możliwość prowadzenia jej na całym obszarze metropolii (wcześniej obowiązywał warunek prowadzenia firmy na terenie PUP, w którym składało się wniosek).
W latach 2014 - 15 wszystkie te sprawdzone formy działania bedą kontynuowane. Planuje się też scislejszą współpracę przede wszystkim w prowadzeniu spójnej polityki informacyjnej i promocyjnej.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto