18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański pomnik dla francuskiego hrabiego Louisa de Plélo [ZDJĘCIA]

MA
Gdański pomnik dla francuskiego hrabiego Louisa de Plélo
Gdański pomnik dla francuskiego hrabiego Louisa de Plélo Marek Adamkowicz
Odsłonięcie pomnika hrabiego Louisa de Plélo przy Twierdzy Wisłoujście oraz otwarcie wystawy „Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733-1734” to główne wydarzenia obchodów 280 rocznicy oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-saskie. Oba zaplanowano na wtorek 27 maja.

Walki o Gdańsk w 1734 r. to ważna cezura nie tylko w dziejach miasta, lecz także Rzeczpospolitej. Po przegranej króla Stanisława Leszczyńskiego na tronie polskim zasiadł August III Sas, za którego rządów szlachta „jadła, piła i popuszczała pasa”, za to kraj pogrążał się w coraz większej anarchii.

Gdański pomnik dla francuskiego hrabiego

- Naszymi działaniami chcemy przypomnieć dwie wielkie postaci, które mogły odmienić los Polski – mówi Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - To poległy pod Gdańskiem hrabia de Plélo oraz król Stanisław Leszczyński.

Louis Robert Hippolyte de Bréhan, hrabia Plélo, był dowódcą sił francuskich, które spieszyły z pomocą oblężonemu w twierdzy gdańskiej Stanisławowi Leszczyńskiemu. Zginął w boju 27 maja 1734 r., zaś jego śmierć przesądziła o losach polskiego monarchy. Stanisław Leszczyński potajemnie opuścił miasto i - nie odzyskawszy władzy - udał się na emigrację do Francji.

- W Polsce Leszczyński jest postrzegany jako pechowiec, człowiek, którego pozbawiono tronu - wskazuje Adam Koperkiewicz. - Kiedy jednak spojrzymy na jego późniejszą działalność jako księcia Lotaryngii, zobaczymy jakim wspaniałym był gospodarzem, myślicielem, mecenasem sztuki. Nieprzypadkowo stolica jego księstwa, Nancy, znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

O związkach monarchy z nadmotławskim grodem, przebiegu oblężenia oraz europejskim kontekście wydarzeń sprzed 280 lat będzie się można dowiedzieć zwiedzając wystawę „Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733-1734” w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska (ul Długa 46/47). Publiczności zostanie ona udostępniona od środy 28 maja. Ekspozycja potrwa do 2 listopada.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto