Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański system informacji o zagrożeniu. Wiadomości o orkanie i powodzi dostaniemy SMS-em

Redakcja
Archiwum MM/Łukasz Żołądź
Oberwanie chmury, nagła powódź, wichura, burze – takie informacje będą docierać w kilka sekund do gdańszczan.

Urząd Miasta w Gdańsku uruchomił SISMS, czyli system teleinformatyczny wczesnego ostrzegania o zagrożeniach. Z pomocą systemu może przesyłać ostrzeżenia SMS-em i przekazywać je na smartfony za pomocą specjalnej aplikacji. System już działa i można z niego korzystać.

- Zależało nam na narzędziu, dzięki któremu błyskawicznie dotrzemy do mieszkańców. Do tej pory komunikaty o zagrożeniach przekazywaliśmy jedynie pośrednio - przez stronę internetową miasta, służby mundurowe czy Biura Obsługi Mieszkańców oraz media. Nie zawsze jednak przekaz był skuteczny - mówi Joanna Pińska, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Zobacz: Podwodne poławianie skarbów. Popłyń i wygraj rejs do Szwecji

Miasto wykupiło dostęp do systemu SISMS, z którego korzysta już prawie 350 samorządów w kraju. Narzędzie umożliwia bezpośrednią komunikację - dotarcie z informacją do użytkowników w kilka sekund.

- Możemy wysłać ostrzeżenie SMS-em. System korzysta ze specjalnych kanałów, informacja "nie utknie" zatem, np. w Sylwestra, przez przeciążenie nadajników. Jednocześnie komunikat publikowany jest w specjalnej, darmowej aplikacji do zainstalowania w telefonie. Ostrzeżenie będzie tym skuteczniejsze, im więcej odbiorców je otrzyma - tłumaczy Krzysztof Domagalski, odpowiedzialny za obsługę systemu.


Burza nad Trójmiastem. Ostrzeże nas przed nią SISMS

Do mieszkanców trafią informacje o istotnych, dużych zagrożeniach w mieście i poszczególnych dzielnicach.

- Sztab kryzysowy cały czas monitoruje sytuację w mieście. Spływają meldunki od różnych służb o zagrożeniach, między innymi komunikaty pogodowe. Będą to głównie informacje o dużych zagrożeniach, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie mieszkańców. Nie będziemy zatem zalewać informacjami o każdym deszczu czy burzy – mówi Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska.

Jak otrzymywać ostrzeżenia ?

Aby otrzymywać ostrzeżenia wystarczy zarejestrować się w systemie, wysyłając na ogólnopolski numer odpowiednią treść SMS z kodem przypisanym do danej dzielnicy. Jest to np. miejsce zamieszkania lub pracy. Można też pobrać darmową aplikację o nazwie "komunikator SISMS".

Zobacz: Jak petenci oceniają pracę Urzędu Miejskiego w Gdańsku?

- Użytkownik aplikacji może również zadeklarować chęć otrzymywania informacji o ważnych wydarzeniach w mieście, związanych z tym utrudnieniami i rozwiązaniami dla komunikacji - tłumaczy Krzysztof Domagalski.|

Bezpłatne korzystanie z systemu

Otrzymując wiadomości SMS-a o zagrożeniach, nie ponosimy żadnych opłat. Jedynym wydatkiem jest koszt SMS-a wysłanego przy rejestracji w systemie, zgodny z cennikiem naszego operatora. W dowolnej chwili można wyrejestrować się z systemu, ponownie wysyłając SMS-a.

Warto zaznaczyć, że darmowe jest także pobranie i korzystanie z aplikacji na telefon. Komunikator wymaga jedynie połączenia z internetem, ale ilość danych pobieranych przez aplikację jest bardzo niska. Jeśli zatem korzystamy z Wi-Fi, to koszty są darmowe, poza tym znikome.

DANE DO REJESTRACJI:

Numer telefonu do rejestracji: 661 000 112

Pobranie aplikacji: www.komunikator.sisms.pl

Kody treści sms dla poszczególnych dzielnic

Aplikację można pobrać także z Google Play lub App Store.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto