Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie dzielnice: Siedlce

Redakcja
Poznaj historię i najważniejsze fakty na temat tej dzielnicy!

Inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego

Siedlce starania o inwestycje realizowane w ramach budżetu obywatelskiego podjęły przed dwoma laty. Wówczas to zwyciężył, zrealizowany już, projekt budowy nowego boiska wielofunkcyjnego sportowego w Szkole Podstawowej nr 58 przy ul. Skarpowej 3, uzyskując w głosowaniu blisko dwa tysiące głosów.

Inwestycja kosztowała niespełna 430 tysięcy złotych, ale efekty prac są namacalne. W miejsce zaniedbanego, mocno zdegradowanego, a mającego już czterdzieści lat asfaltowego boiska powstał nowy obiekt sportowy o nawierzchni z trawy syntetycznej wraz z ogrodzeniem z piłkochwytami, oświetleniem oraz monitoringiem.
To jednak nie wszystko. Oprócz tego wykonano odwodnienie boiska oraz dojścia i dojazdy. Odtworzono zieleń i małą architekturę.

W poprzednim roku natomiast mieszkańcy zdecydowali w ramach budżetu obywatelskiego o remoncie schodów na ulicy Zakopiańskiej i Tarasach. Za tą inwestycją opowiedziało się 1563 mieszkańców. Nic dziwnego zresztą, skoro obecny stan techniczny schodów wymaga natychmiastowych zmian. Co więcej, brak podjazdów dla wózków utrudnia funkcjonowanie mieszkańcom, a wręcz powoduje wykluczenie osób starszych i niepełnosprawnych. Zwycięski projekt, którego wartość wynosi 125 tysięcy złotych przewiduje gruntowny remont istniejącej infrastruktury.

Budżet obywatelski - harmonogram

Harmonogram

a Weryfikacja projektów zgłoszonych przez mieszkańców już się zakończyła.

Głosowanie, w którym to oni sami zdecydują, na co zostanie wydana pula pieniędzy przeznaczona na dzielnicę, potrwa od 12 do 25 września. Wyniki miasto ogłosi do 28 września.

Jak głosować

a Udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Gdańska zameldowani na pobyt stały lub czasowy, a także osoby wpisane do stałego rejestru wyborców, którzy w dniu 1 kwietnia mieli ukończone 16 lat. Głosowanie będzie elektroniczne - na stronie gdansk.pl. Ci, którzy nie mają dostępu do sieci, będą mogli skorzystać z punktów stacjonarnych, gdzie pomocą będą służyć urzędnicy. Każdemu głosującemu przysługuje maks. 5 głosów na projekty dzielnicowe i jeden głos na ogólnomiejski. Głosami można dysponować w sposób swobodny, przyznając np. wszystkie 5 głosów jednemu projektowi, jak i po jednym głosie na pięć propozycji.

Najważniejsza jest integracja

Na terenie dzielnicy działa stowarzyszenie „Nasze Siedlce“. Zajmuje się integracją lokalnej społeczności, promocją zdrowego stylu życia, działalnością charytatywną. Pomaga dzieciom i młodzieży, np. w czasie ferii zimowych.
W Siedlcach znajduje się też Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury. To wyspecjalizowana placówka miejska, posiadająca wieloletnie doświadczenie w profesjonalnej organizacji i produkcji wydarzeń kulturalnych, koncertów i dużych imprez miejskich. Na terenie dzielnicy działa także klub sportowy EX Siedlce Gdańsk.
Dzieje się!

Muzyka perkusyjna

a Na warsztaty z tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki zaprasza Scena Muzyczna GAK. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i piątki. Cena: 20 zł.

Warsztaty florystyczne

a Odbędą się 27 października. Już dziś zapraszają na nie „Nasze Siedlce“.

Przychodnie i szpitale na siedlcach

Osoby potrzebujące pomocy lekarza mogą się zgłosić do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodnia Kartuska, usytuowanego przy ul. Kartuskiej 63/65.

W placówce działa aż dziesięć poradni, w tym poradnia lekarza pierwszego kontaktu, pediatryczna, położniczo-ginekologiczna, internistyczna, geriatryczna, neurologiczna, reumatologiczna czy promocji zdrowia. Na miejscu znajdują się także gabinet pielęgniarki i położnej środowiskowo-rodzinnej, punkt szczepień, gabinet zabiegowy oraz pracownia diagnostyczna EKG i USG.

Przychodnia Kartuska specjalizuje się w chorobach wewnętrznych.

Mieszkańcy Siedlec mogą też korzystać z opieki medycznej znajdującego się w pobliżu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Gdańsku. Znajdą tu zarówno część szpitalną, jak i przychodnię z dziesięcioma poradniami, m.in. otolaryngologiczną, pulmonologiczną, okulistyczną, zdrowia psychicznego i rehabilitacyjną. Do dyspozycji pacjentów są też pracownie RTG i USG. Gabinety stomatologiczne zaś pełnią usługi odpłatnie.

Dyżury aptek

Apteka Kartuska
a ul. Kartuska 114, tel. 58 302 04 19, czynna: pn.-pt. 8.00-19.00, sob. 8.00-15.00
Apteka Pod Temidą
a ul. Kartuska 17, tel. 58 302 14 66, czynna: pn.-pt. 8.00-20.00 i sob. 8.00-16.00

Apteka św. Alberta

a ul. Szara 35, tel. 58 320 72 52, czynna: pn.-pt. 8.00-20.00 i sob. 9.00-14.00

Apteka św. Jana
a ul. Kartuska 195A, tel. 58 303 21 96, czynna: pn.-pt. 9.00-19.00 i sob. 9.00-14.00
Aptek na gdańskich Siedlcach nie brakuje. Wiele z nich działa nie tylko od poniedziałku do piątku, ale również w soboty. Coraz więcej osób interesuje się suplementami diety. Pamiętajmy, że bezpieczniej jest kupować je w aptekach. Przy doborze chętnie pomoże farmaceuta.

Na Siedlcach przy ul. Zakopiańskiej 37 znajduje się Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia. W placówce działa zarówno poradnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, jak i dzienny oddział terapii uzależnienia od alkoholu i uzależnień behawioralnych, gdzie leczone są m.in. zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków psychoaktywnych.

Rada, która działa wielotorowo

Przedstawiciele Rady Dzielnice Siedlce działają na wielu polach. Nie tylko wnioskują o remonty ulic, nowe ławki czy place zabaw, ale także dbają o kulturalno-społeczne życie dzielnicy. W tym celu współpracują m.in. z Europejskim Centrum Solidarności oraz z lokalnymi klubami seniora. Wspierają również działalność Domu Sąsiedzkiego „Zakopianka”, w partnerstwie z którym organizują zajęcia, kursy oraz warsztaty dla dzieci i seniorów.
Ponadto, pieniędzmi z budżetu radni dotują też lokalną infrastrukturę. W zeszłym roku z ich inicjatywy udało się m.in. zainstalować progi zwalniające na ulicy Skarpowej. Aktualnie priorytetem radnych jest doprowadzenie do remontu ulicy Malczewskiego oraz zagospodarowanie parku Bema.

Wraz z początkiem września radni dzielnicy Siedlce rozpoczęli prowadzenie stałych dyżurów. Konsultacje odbywają się w każdy wtorek w godz. od 18 do 19 w siedzibie Rady Dzielnicy przy ulicy Kartuskiej 63-65. Przewidziano spotkania m.in. z przedstawicielami Straży Miejskiej, Policji, urzędnikami, a także radnymi Rady Miasta Gdańska. Z Radą Dzielnicy Siedlce można kontaktować się mailowo, pisząc na adres:
[email protected].

Skład rady

Bartłomiej Cyrny
Brygida Folkmann-Banaszak
Marcin Gędzierski
Zbigniew Golemski
Justyna Jaszak
Lucyna Karczewska
Piotr Kondrat
Dorota Naglicka
Andrzej Nawara
Karol Nawrocki
Danuta Pik-Kordela
Barbara Walerych
Andrzej Wardziak
Wojciech Widzicki
Jędrzej Włodarczyk

SM Rozstaje ma swoją siedzibę przy ul. Leszczyńskich 4. Jest czynna codziennie, oprócz środy, w godz. 7-15. Po godzinach pracy awarie można zgłaszać pod nr. tel. 58 735 21 30.

Radni miejscy w dzielnicy Siedlce

Piotr Borawski (PO)
Jest przewodniczącym Komisji Strategii i Budżetu, pracuje też w Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej. Mocno zaangażowany we wprowadzenie i organizację gdańskiego budżetu obywatelskiego. Jest członkiem powołanego przy prezydencie zespołu konsultacyjnego ds. BO. Dyżuruje w każdy czwarty poniedziałek miesiąca o godz. 17.30 w budynku Rady Miasta Gdańska - pokój 109. W sprawach pilnych prosi o kontakt, aby umówić spotkanie.

Piotr Dzik (PO)
Członek Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej; Komisji Turystyki i Promocji. Organizuje pomoc dla potrzebujących

Piotr Gierszewski (PiS)
Członek Komisji Edukacji oraz Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia

Anna Kołakowska (PiS)
To jej pierwsza kadencja. Zasiada w Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej oraz Komisji Samorządu i Ładu
Kontakt: tel.602 311 683
Kontakt: [email protected]
Kontakt: tel. 881 921 289

Beata Jankowiak (PO)
Zasiada w Komisji Sportu oraz Komisji Samorządu i Ładu Publicznego. To jej pierwsza kadencja

Jerzy Milewski (PiS)
Debiutuje w Radzie Miasta. Członek Komisji Rewizyjnej oraz Komisji
Strategii i Budżetu

Przemysław Ryś (PO)

Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia. Jest też w Komisji Samorządu i Ładu
Kontakt: [email protected]
Kontakt: [email protected]
Kontakt: [email protected]
Kontakt: tel. 503 333 737

Dzieci mają w czym wybierać

W tej dzielnicy nie brakuje chętnych, by urozmaicić czas dzieciom. O zapewnienie atrakcji dba m.in. Stowarzyszenie „Nasze Siedlce” oraz Stowarzyszenie „Dla Siedlec”. Pierwsza organizacja właśnie planuje harmonogram zajęć z języka angielskiego oraz warsztatów plastycznych. Ceny za udział będą symboliczne, z opłat zostaną zwolnieni najubożsi mieszkańcy. Dodatkowo „Nasze Siedlce” regularnie już organizują imprezy okolicznościowe, np. mikołajki. Aby zapytać o szczegóły lub zapisać się na zajęcia, najlepiej dzwonić pod numer tel. 600 040 185.

Z kolei Stowarzyszenie „Dla Siedlec” zaprasza na warsztaty teatralne i zajęcia z wykorzystaniem gier logicznych oraz planszowych. Trzeba się spieszyć z zapisami, chętnych jest zazwyczaj wielu.

Te dzieci, które przejawiają talent muzyczny, na pewno odnajdą się wśród młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 58, gdzie regularnie odbywają się ćwiczenia i próby. Efekty ich pracy można podziwiać podczas koncertów. Ostatni odbył się przed wakacjami, wzięło w nim udział ok. 60 dzieci. Najbliższe są zaplanowane na listopad i grudzień.

24 września, zarówno dzieci jak i dorośli mogą wziąć udział w warsztatach fotograficznych, organizowanych przez Radę Dzielnicy.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto