Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Koniec z papierowymi dziennikami w szkołach

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Za dwa lata z gdyńskich szkół znikną tradycyjne dzienniki lekcyjne. Zastąpią je elektroniczne. Zmiany technologiczne czekają też Urząd Miasta.

Wszystko za sprawą nowego systemów elektronicznych e-Urząd i e-Dziennik, dzięki którym papierowe dzienniki lekcyjne odejdą do lamusa, a kolejki petentów w gdyńskim magistracie mają zostać znacznie ograniczone.

W ramach modułu e-Urząd internauci będą obsługiwani drogą elektroniczną o dowolnej porze. Jak zapewniają urzędnicy wystarczy kilka kliknięć myszką, by załatwić sprawę, która aktualnie wymaga obecności przy okienku.

- Założenia projektu obejmują 161 procedur m.in. takich jak wniosek o rejestrację pojazdu, wydanie prawa jazdy, zameldowanie, czy zgoda na pozwolenie na budowę lub sprzedaż alkoholu lub dopisanie do spisu wyborców - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Dzięki elektronicznej obsłudze czas i pieniądze mają zaoszczędzić nie tylko mieszkańcy, ale także sam magistrat.

- Ideą systemu jest wzrost efektywności obsługi, tak by daną pracę wykonywała mniejsza ilość osób. Mamy nadzieję, że to ograniczy też kolejki, choć wciąż sprawy będzie można tak jak teraz pojawiając się w Urzędzie - deklaruje Michał Guć.

Elektroniczne już za rok mają stać się także gdyńskie szkoły. Już za rok w ośmiu placówkach planuje się wdrożenie systemu elektronicznego dziennika lekcyjnego. W ramach projektu zostanie zakupionych 700 komputerów oraz przygotowane zaplecze organizacyjno-techniczne do uruchomienia e-Dziennika.

- Każdy rodzic będzie miał po zalogowaniu, przez Internet dostęp do ocen swojego dziecka, a także m.in. nieobecności. Chcemy, by kontakt rodziców ze szkołą polepszył się dzięki temu rozwiązaniu, a kontrola zwiększyła - wyjaśnia wiceprezydent Gdyni.

Nauczyciele mają zostać specjalnie na tę okoliczność przeszkoleni. Od roku 2011/2012 elektroniczny dziennik ma być standardem we wszystkich gdyńskich szkołach.

- W niektórych szkołach taka forma kontaktu z rodzicami została już wprowadzona. Wykorzystujemy doświadczenia pracujących nad elektronicznymi dziennikami osób, by jak najbardziej efektywnie wykorzystać jego możliwości dla całego miasta - opowiada Michał Guć.

Koszt wdrożenia obydwu systemów to ponad 21 mln zł. Prawie 16 mln zł pochodzić będzie z budżetu Unii Europejskiej.

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

Nasza akcja: Ale obciach! | PGE Arena Gdańsk | Przewodnik
po Pomorzu
| Piłkarska Ekstraklasa | Praca Trójmiasto


Twoim zdaniem: Elektroniczna obsługa mieszkańców skróci kolejki w Urzędzie Miasta,a oceny uczniów dzieki kontroli przez Internet poprawią się?
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto