Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: technologie, które zmienią świat

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Konkurs Imagine Cup jest nazywany największymi igrzyskami technologicznymi na świecie. Do Gdyni przyjechali polscy uczestnicy i pokazali technologie, które mają zmienić świat.

Microsoft Imagine Cup jest konkursem, w czasie którego studenci z całego świata rozwiązują skomplikowane zadania informatyczne, piszą algorytmy, tworzą aplikacje i cyfrowe filmy krótkometrażowe. Jak podkreślają organizatorzy, później te innowacje mają szanse zostać wcielone w życie, tak by każdemu żyło się lepiej i wygodniej.

Dobre oprogramowanie w pół roku

- Wielu myśli, że proces projektowania wymaga poświęcenia 20 lat życia. Nie liczy się jednak w tym wypadku czas, tylko determinacja i wysiłek osób tworzących oprogramowanie - wyjaśnia Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, współorganizatora polskiej edycji konkursu. - Ci ludzie w oddaleniu, w ciszy próbują rzeczywiście zmieniać świat na lepsze - dodaje.

Jurorami światowej edycji konkursu są wykładowcy uczelni z całego świata. Jeśli projekt zostaje przez nich zweryfikowany pozytywnie, młodzi entuzjaści technologii mają szansę na otrzymanie dotacji unijnych. - Pozwolą im one na założenie firmy, chociażby tutaj w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie są idealne warunki do rozwoju tego typu inicjatyw - podkreśla Bochińska.

Nauka Braille'a ze słuchu

Wśród laureatów tegorocznej edycji Imagine Cup w Egipcie był m.in. zespół kaMUfalge, który tworzą studenci z Poznania. Ich pomysł na zmienianie świata to system do nauki Braille'a dla niewidomych. Został doceniony w specjalnej kategorii, której patronowała pierwsza dama Egiptu H. E. Suzafon Mubarak.

Zespół kaMUflage w składzie: Małgorzata Domańska, Michał Białecki, Jacek Szymczak i Michał Wasilewicz.


- Stworzyliśmy system, który pomoże dzieciom niewidomym nauczyć się Braille'a. Pozwala on na kojarzenie muzyki z językiem Braille'a. Stworzyliśmy także gry dla dzieci, dzięki którym mogą się nauczyć tego języka - wyjaśnia Michał Wasilewicz, jeden z członków zespołu.

Nad projektem zespół pracował prawie rok, jednak - jak twierdzą - prowadzili w tym czasie normalne życie. - Każdy z nas ma zajęcia na uczelni. Choć momentami było trudno połączyć studia z występem w konkursie, ostatecznie udało się - opowiada Wasilewicz.

Studenci z Poznania podkreślają, że konkurs był dla nich szansą na to, by pokazać swój pomysł światu. Nie ukrywają, że nie chcą, by projekt zatrzymał się tylko na poziomie studenckim. - Zdobyliśmy wiele kontaktów, jesteśmy w stałej łączności z prezesem jednej z amerykańskich firm, od którego otrzymujemy sporo wsparcia. Mamy nadzieję, że również nasze znajomości z innymi uczestnikami konkursu z całego świata nie znikną - dodają członkowie zespołu kaMUflage.

Inne projekty zaprezentowane w Gdyni to m.in. system dający szansę transmitować wirtualną tablicę przez internet czy internetowa wyszukiwarka szpitali.

Za rok w Polsce

Dzięki dobrym wynikom Polaków oraz zaangażowaniu we wspieranie konkursu polskiego rządu, za rok najlepsi studenci z całego świata pojawią się w Polsce.

- To efekt kilku lat ciężkiej pracy począwszy od wizji konkursu w Polsce do stworzenia zarysu takiej olimpiady. Możemy czuć się wyróżnieni, że będziemy organizatorami Imagine Cup obok takich krajów jak Egipt czy Japonia - mówi Karol Wituszyński. z Microsoft Polska.

Okazało się, że studentów pociąga nie tylko informatyka, ale również chęć odwiedzenia miasta. Po prezentacjach i wypowiedziach przyszedł czas na zwiedzanie Gdyni. - Na razie nie mieliśmy na to czasu, ale na pewno skorzystamy z okazji i pozwiedzamy - zapewniali członkowie zespołu kaMUflage.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto