Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyńska "trójka" drugą najlepszą szkołą w Polsce

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
W rankingu opublikowanym przez "Rzeczpospolitą", III LO z Gdyni uplasowało się prawie na szczycie rankingu. Żadne inne Trójmiejskie liceum nie znalazło się w czołowej dziesiątce.

W 13. już Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych zwyciężyło Liceum Akademickie w Toruniu. Tuż za nim uplasowało się III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. W tym roku autorzy rankingu po raz pierwszy pod uwagę brali nie tylko sukcesy uczniów w olimpiadach, ale także wyniki z matur i opinie nauczycieli akademickich.

Z rankingu wynika, że gdyńskie III LO jest najlepsze w kraju w wynikach matury z przedmiotów dodatkowych. Zajmuje też czołowe miejsca w wynikach matur z przedmiotów obowiązkowych oraz olimpiad.

Najlepszym liceum z Gdańska jest natomiast III LO im. Bohaterów Westerplatte, czyli popularna "Topolówka". W rankingu ogólnopolskim zajmuje 21. miejsce. Na Pomorzu przegrywa tylko z gdyńską "trójką" oraz z VI LO im. Wacława Sierpińskiego, także mieszczącym się w Gdyni (19. miejsce w Polsce). Może również pochwalić się najlepszym na Pomorzu wskaźnikiem oceny absolwentów przez kadrę akademicką.

Tegoroczną nowością jest również przygotowanie osobnej listy dwustu najlepszych techników w Polsce. Tam na 16. miejscu znalazło się Technikum Hotelarskie z Gdyni, a na 18. Technikum nr 4 z Gdańska. Gdyńskie III LO i Technikum Hotelarskie są również najlepszymi placówkami w swojej kategorii w województwie pomorskim.

Ponieważ uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom tegorocznego Rankingu Szkół Ponadpodstawowych odbywała się wczoraj, 12 stycznia, w warszawskiej Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej, nie udało nam się skontaktować z dyrekcją III LO z Gdyni. Na nasze pytania chętnie odpowiedziała jednak mgr Bożena Ordak, dyrektor III LO w Gdańsku.

Co pani myśli o wyniku III LO w Gdańsku?

Bożena Ordak, dyrektor III LO w Gdańsku: Po raz pierwszy kryteria były tak zróżnicowane. Do tej pory brano pod uwagę tylko liczbę olimpijczyków w stosunku do liczby uczniów. Ale cieszy mnie wskaźnik "ocena akademicka". Mamy wyższy wynik niż lider województwa pomorskiego. Oczywiście nasze wyniki będą jeszcze analizowane i będziemy myśleć co zrobić, żeby były one jeszcze lepsze.

Ten wskaźnik rzeczywiście macie najwyższy, ale to przecież to tylko 10 proc. całości oceny. Co z resztą?
W przypadku wyników matury oczywiście, że jest wiele do poprawy, ale też mnie one cieszą. Na przykład w przypadku przedmiotów obowiązkowych nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. A to, że jesteśmy niżej od innych szkół w Polsce myślę, że wynika też z tego jakimi funduszami te szkoły dysponują, tzn. ile gminy do tych szkół dopłacają.

Co pani myśli o wyniku dotyczącym olimpiad?
Jeśli o to chodzi, to my w ubiegłym roku mieliśmy niewielu olimpijczyków. Do "trójki" w Gdyni nie mamy się co równać, ale trzeba pamiętać, że są oni nastawieni na "produkcję" olimpijczyków. Oczywiście uważam, że olimpijczycy są ważni, ale nie możemy zapominać też o reszcie uczniów i dbać musimy o wszystkich. Naturalnie olimpijczycy to perełki, ale jeśli nasz uczeń zda dobrze na studia i sobie tam radzi, to też trzeba być z tego zadowolonym.

Czytaj też:

7 nadziei Trójmiasta - zgłoś znajomego, zgłoś sąsiada!




Szukamy młodych, zdolnych i ambitnych ludzi w Trójmiasta! Znasz takich? Zgłoś ich do naszego plebiscytu! Zwycięzca otrzyma
netbooka oraz 1000 zł. Warto zgłaszać nominacje za pomocą artykułu, bo na autora najciekawszej czeka nagroda - iPod Shuffle. Dowiedz się więcej »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto