Hiszpański walec w Gdyni [zdjęcia]

Maciej Czarniak
Asseco Prokom zagrało dziś najsłabszy mecz w sezonie. Wielka FC ...
Asseco Prokom zagrało dziś najsłabszy mecz w sezonie. Wielka FC ... Maciej Czarniak
Asseco Prokom zagrało dziś najsłabszy mecz w sezonie. Wielka FC Barcelona zmiażdżyła gdynian 76:45.

Dziesięć minut. Tyle wytrzymali podopieczni Tomasa Pacesasa w starciu z Regal FC Barceloną. W ciągu tych 10 minut pierwszej kwarty gdynianie prowadzili jeden raz. W 9 minucie, po rzutach wolnych Fiedora Dmitriewa Asseco prowadziło 13:12. Kwarta skończyła się remisem po 14, ale potem było już tylko gorzej.

Barcelona zaczęła uciekać już w drugiej kwarcie kończąc ją prowadzeniem 36:26, ale prawdziwy popis umiejętności strzeleckich Katalończycy dali dopiero w drugiej połowie. W niej też włączyli wyższy bieg i zaczęli lepiej bronić. Właśnie ta kwarta będzie się koszykarzom z Gdyni śniła po nocach. Było to prawdopodobnie najgorsze 10 minut w historii zespołu. Zawodnicy Prokomu tracili piłkę za piłką depcząc po liniach końcowych, faulując w ataku, kozłując sobie w stopy czy podając niecelnie. Jeśli dodamy do tego tragiczną skuteczność, mamy obraz trzeciej kwarty jak na dłoni. Cztery zdobyte punkty (przy 23 rywali) sprawiły, że na 10 minut przed końcem meczu wynik brzmiał 59:30, a siódma porażka gospodarzy była praktycznie przesądzona.

To wszystko Barcelona osiągnęła bez swojego asa, Juana Carlosa Navarro. Co jeszcze dobitniej pokazuje potęgę Hiszpanów. Końcowy wynik mógł być jeszcze okazalszy, bo w ciągu czterech i pół minuty ostatniej części gry Asseco zdobyło tylko dwa punkty, ale w końcówce gdynianie wykrzesali z siebie jeszcze odrobinę energii do walki aby uniknąć kompromitacji w postaci zdobycia mniej niż 40 punktów w meczu. Udało się to dzięki Łukaszowi Sewerynowi, który 8 ze swoich 10 punktów (najwięcej w zespole) zdobył właśnie w czwartej kwarcie.

Po tym spotkaniu Asseco Prokom z bilansem 0-7 jest zdecydowanym outsiderem grupy oraz całych rozgrywek Euroligi. Najbliższy mecz gdynianie zagrają już w niedzielę, kiedy to w lidze VTB zagoszczą w Nymbyrku.

Asseco Prokom 45:76 FC Barcelona
(14:14, 12:22, 4:23, 15:17)

ASSECO PROKOM: Seweryn 10, Łapeta 7, Motiejunas 5, Szczotka 5, Blassingame 4 - Lafayette 7, Zamojski 3, Hrycaniuk 2, Dmitriew 2, Frasunkiewicz 0, Kuebler 0.

FC BARCELONA: Lorbek 15, Perović 10, Eidson 8, Mickeal 8, Huertas 5 - Sada 17, Ingles 9, Ndong 2, Vazquez 2, Rabaseda 0, Wallace 0.