Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IV Święto Produktu Tradycyjnego, czyli swojskie jedzenie w Parku Oliwskim

Poszukiwacz Smaku
Poszukiwacz Smaku
Wielka gratka dla smakoszy pomorskich specjałów. 30 maja w Parku Oliwskim odbyło się IV Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego.

Ideą Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego jest promocja potraw i produktów regionalnych z terenu województwa pomorskiego, głównie z Kaszub, Kociewia, Powiśla i ziemi słupskiej. Tegoroczna edycja odbyła się w niedzielę, 30 maja 2010 r., koło katedry oliwskiej i jak zawsze cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wielbicieli swojskiego jedzenia.

Stoiska z produktami lokalnymi i regionalnymi rozstawiono w uliczce Biskupa E. Nowickiego, tuż koło katedry. Przedstawicielki kół gospodyń wiejskich i osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne sprzedawały swojskie ciasta, chleb, wędliny i przetwory. Pojawili się też lokalni producenci nalewek, piwa i win, a nawet destylatów. Nie zabrakło wędzonych ryb, masła i przetworów mleczarskich.

W tym roku kulinarnym wydarzeniem imprezy był pieczony dzik z kociewskich borów, kociewski salceson w pęcherzu, zupa z pokrzyw z Wirt oraz destylaty z Gniewskiego Dworu. Godne uwagi były też przetwory z kaszubskiej wiśni oraz endemiczna gruszka gdańska Gdańczonka, która stara się o certyfikację chronionej nazwy pochodzenia Komisji Europejskiej.

Podczas święta odbył się finał regionalny 10. edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów, w którym udział wzięli wytwórcy produktów lokalnych oraz przedstawiciele firm gastronomicznych i gospodarstw agroturystycznych. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: na najlepszy lokalny produkt żywnościowy oraz najlepszą regionalną potrawę.

Komisja zajmująca się oceną produktów w składzie: Izabela Byszewska, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie, Jan Zwoliński, członek zarządu PIPRiL w Warszawie, Barbara Maciejewska (Muzeum Narodowe w Gdańsku), Magda Witta i Małgorzata Windyka (Urząd Marszałkowski) przyznała trzy nagrody główne oraz trzy wyróżnienia w kategoriach: produkty i przetwory roślinne, produkty i przetwory zwierzęce, napoje oraz inne produkty regionalne. Komisja przyznała także nominacje do ogólnopolskiego finału konkursu, o Perłę, który odbędzie się jesienią podczas targów Polfood w Poznaniu.

I miejsce w kategorii produkty i przetwory roślinne przyznano Alicji Strumińskiej z pasieki Baj spod Godziszewa za krażanki - kapustę kiszoną w soku ogórkowym, potrawę sięgającą korzeniami kuchni Kresów. I miejsce w kategorii produkty i przetwory zwierzęce zajęła Maria Szefka z KGW Gnieżdżewo za łososia bałtyckiego w formie tatara. I miejsce w kategorii napoje przypadło Bernadecie Puzdrowskiej z Ostrzyc za złoty likier gdański. W kategorii inne produkty I miejsce zajął Dariusz Szyca za praliny słupskie. Do konkursu o Perłę nominowano gruszkę gdańską Gdańczonkę, metkę mojuszewską, żuławski olej rzepakowy oraz śledzie po rybacku.

Komisja zajmująca się oceną potraw w składzie: Beata Oworuszko (sekretarz Pomorskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego), Jacek Ostapkowicz (Muzeum Miasta Gdyni), Artur Michna (portal Poszukiwacze Smaku), Elżbieta Lewna (Urząd Marszałkowski) i Henryk Lewandowski, (przewodniczący Klubu Hotelarzy i Restauratorów w GZP), podjęła decyzję o przyznaniu trzech nagród głównych. Miejsce pierwsze zajęło Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata" za rosół z kury i ferkase (kura z rosołu z ryżem w słodkim sosie). Drugie miejsce przypadło Adamowi Pozorskiemu z Wirt za dzika z pieca chlebowego i zupę z pokrzywy majowej. III miejsce zdobył Andrzej Ławniczak z Gdyni za zupę bursztynową i pierś z gęsi po wejherowsku. Danie z kury rosołowej ferkase Komisja nominowała do konkursu o Perłę.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych produktów znalazły się i takie, które zostały na Pomorze przeniesione z innych obszarów lub mają obce korzenie kulturowe Do takich produktów należą między innymi krażanki, które przywędrowały na Pomorze z Kresów wraz z Kresowiakami po II wojnie światowej oraz praliny słupskie, które na dzisiejszej ziemi słupskiej wytwarzane były przed wojną przez Niemców. O tej swoistej mieszance kulturowej, jaką stanowią współcześni Pomorzanie, wspomniał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk podczas podsumowania konkursu. Marszałek zaapelował też, aby produkty i potrawy, które prezentowano podczas niedzielnego Święta zaczęły gościć na stołach Pomorzan na co dzień, aby stały się wizytówką naszego regionu i kolejną atrakcją dla dla turystów odwiedzających Pomorze.

Zapowiedź tego wydarzenia: IV Święto Produktu Tradycyjnego

Materiał pochodzi z portalu PoszukiwaczeSmaku.pl
Polecamy:
artykuły o gotowaniu i kulinariach w Trójmieście

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto