Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pracuje Straż Miejska w Gdańsku?

Anna Odziomek
Anna Odziomek
Rozmowa z Jolantą Guzikowską, kierownikiem Referatu Wykroczeń Straży Miejskiej w Gdańsku

Jakie czynności podejmują strażnicy miejscy, jeśli zauważą nieprawidłowo zaparkowany samochód?
Gdy nie ma kierowcy, a strażnicy stwierdzają, że pojazd jest zaparkowany nieprawidłowo, wówczas wystawiają zawiadomienia. To druki, na których jest zapisany dzień, godzina, ulica, kto i jakie popełnił wykroczenie, np. niestosowanie się do znaku zakazu zatrzymywania.

Czym różni się ta interwencja, gdy sprawca jest obecny na miejscu?
Sprawca jest wówczas informowany o wykroczeniu oraz wylegitymowany. Jeśli strażnik stwierdzi, że zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia będzie nieskuteczne, to proponuje grzywnę w kwocie określonej z taryfikatorem lub obowiązującym przedziałem, np. od 20 do 500 zł. Sprawca wykroczenia ma prawo odmówić przyjęcia mandatu karnego. Strażnik informuje, że zostanie wszczęte postępowanie, które może zakończyć się skierowaniem sprawy do sądu rejonowego, do wydziału karnego.

Czy strażnicy mają dostęp do bazy pojazdów i kierowców?
Straż Miejska korzysta z Centralnej ewidencji pojazdów i kierowców, która umożliwia ustalenie właściciela pojazdu. Zwracamy się do niego z zapytaniem, kto w danym dniu użytkował pojazd.

Jakie czynniki wpływają na wydłużenie postępowań przez państwa prowadzonych?
Zdarza się, że ludzie celowo nie odbierają wezwań, nie są zameldowani pod danym adresem, mają nieaktualny dowód, nie podadzą prawdziwych danych, więc takie czynności trwają dłużej.

Co wówczas?
Wysyłamy informację do policji, która wszczyna poszukiwania takiej osoby. Problem jest wtedy, gdy dana osoba nie posiada przy sobie dowodu osobistego. Taka sytuacja zdarza się np. przy wyjściu z psem na spacer. Niektórzy podają nam błędne dane. Sprawdzamy je. Istnieje też możliwość poświadczenia danych przez osobę towarzyszącą osobie legitymowanej.

Jakie wykroczenia mają wpływ na bezpieczeństwo ludzi?
Wypalanie śmieci oraz rozprzestrzeniający się ogień bez opieki. Równie niebezpieczne dla bezpieczeństwa ludzi jest parkowanie w rejonie skrzyżowań przesłaniając widoczność, na pasach dla pieszych itp.

Jak sobie radzić ze stresem w zawodzie strażnika miejskiego?
Mieliśmy kilka szkoleń, w ramach których strażnicy poznawali zasady asertywnej rozmowy z tzw. trudnym klientem, po to , by umieć siebie wyciszyć. Strażnik w trakcie legitymowania sprawcy powinien zachować spokój, nie wchodzić w zbędne dyskusje. Ostatnio było szkolenie z psychologiem. Ważne jest, aby strażnicy potrafili oddzielić życie zawodowe od osobistego, nie przynosili problemów na grunt pracy zawodowej. Potrzebne są umiejętności opanowania i zachowania spokoju, ponieważ sprawca może być agresywny. Czasem mamy do czynienia z drobnym przestępcą, o czym nie wiemy.

Ze sprawcami jakich wykroczeń najczęściej spotykają się strażnicy miejscy?
Są to przede wszystkim sprawcy wykroczeń takich jak spożywanie alkoholu, zakłócania spokoju, wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządku w komunikacji.

Strażnicy potrafią rozpoznać osobę będącą pod wpływem narkotyku?
Nie jesteśmy wyposażeni w narkotesty. Jeżeli zauważymy takie zachowanie, to wzywamy policję.

Czy wszyscy strażnicy potrafią udzielać pierwszej pomocy?
Owszem, przechodzimy specjalne szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy. Takie umiejętności nabywamy podczas obligatoryjnego szkolenia podstawowego, szkoleń okresowych oraz powtarzamy je podczas corocznych szkoleń doszkalających. Umiejętności te zostały wykorzystane miedzy innymi w patrolu wodnym, zwłaszcza w sezonie letnim.

Z kim współpracujecie?
Przede wszystkim z Wydziałem Ruchu Drogowego policji. Mamy razem z nimi wspólne szkolenia.

Bezpieczne
Trójmiasto
to nowy cykl artykułów opisujących programy profilaktyczne, porady i dbanie władz Trójmiasta o bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto