MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda kontrola zwolnień lekarskich? Rola pracodawców w zapobieganiu nadużyciom zwolnień. Jaka jest rola ZUS?

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Jak wygląda kontrola zwolnień lekarskich? Rola pracodawców w zapobieganiu nadużyciom zwolnień. Jaka jest rola ZUS?
Jak wygląda kontrola zwolnień lekarskich? Rola pracodawców w zapobieganiu nadużyciom zwolnień. Jaka jest rola ZUS? Przemyslaw Swiderski
W pierwszym półroczu 2023 pomorskie odziały ZUS skontrolowały w zakresie prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego blisko 1,5 tys. osób. W konsekwencji prawa do zasiłku pozbawiono ponad 6 proc. z nich. Kwota wstrzymanych z tego powodu zasiłków to prawie 176 tys. zł. Warto pamiętać, że również pracodawca ma prawo sprawdzić, czy pracownik nie nadużywa zwolnienia lekarskiego.

ZUS i Pracodawcy - walka z nadużyciami

- Pracodawca, może kontrolować, czy jego pracownik prawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie z powodu choroby lub sprawowania opieki i sprawdzić, czy nie pracuje on zarobkowo albo nie wykorzystuje go niezgodnie z jego celem - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego. - W czasie zwolnienia pracownik powinien bowiem postępować w tak, by jak najszybciej odzyskać sprawność i wrócić do pracy. A to wiąże się z wypełnianiem zaleceń lekarskich. Na zwolnieniu chory powinien podejmować tylko taką aktywność, która nie przeszkodzi w dochodzeniu do zdrowia. Pracownika można kontrolować zarówno wtedy, gdy lekarz zaznaczył na zwolnieniu „chory powinien leżeć”, jak i wtedy gdy zaznaczył „chory może chodzić”. W przypadku zwolnienia „na opiekę” dodatkowo sprawdza się, czy inni członkowie rodziny mogą podjąć się opieki. Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat - dodał.

Warto zwrócić uwagę na osoby, które korzystają często z krótkich zwolnień lekarskich, otrzymują kolejne zwolnienia od różnych lekarzy, korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych, albo już wcześniej niewłaściwie wykorzystywały zwolnienie. Pracodawcy dostają informację o zwolnieniach wystawionych w formie elektronicznej, na bieżąco, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie w ZUS w 2023 r.?

Pracodawca może samodzielnie skontrolować, jak pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie, jeśli z własnych środków wypłaca mu wynagrodzenie za czas choroby. Gdy za czas zwolnienia przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy, opiekuńczy albo świadczenie rehabilitacyjne, to o tym, kto przeprowadzi kontrolę, decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Gdy firma zgłasza do 20 osób, to pracowników kontroluje ZUS, który wypłaca im zasiłki chorobowe. Pracodawca musi wtedy wystąpić z wnioskiem o kontrolę. ZUS ją przeprowadzi i poinformuje o ustaleniach. Gdy do ubezpieczenia chorobowego zgłoszonych jest więcej niż 20 osób, pracodawca może kontrolować sam.

Pracownika można kontrolować tam, gdzie mieszka na stałe lub czasowo, w pracy lub miejscu, gdzie aktualnie może przebywać. Jeżeli pracownika podczas kontroli nie było w domu, trzeba ją powtórzyć i wyjaśniać przyczynę nieobecności. Jeśli pracownik odmówi wyjaśnień albo nie udzieli ich w wyznaczonym terminie, uznaje się, że wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem.

Gdy pracodawca podczas kontroli stwierdzi nieprawidłowości, to spisuje protokół kontroli. Gdy pracownik nie zgłosi do niego uwag, jest on podstawą do pozbawienia go prawa do świadczenia za cały okres zwolnienia.

CZYTAJ TAKŻE:Niepełnosprawność nie oznacza braku zdolności do pracy. Czym różni się niepełnosprawność od niezdolności do pracy? ZUS odpowiada

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto