MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Józef Kruża. Znakomity bokser i trener

(zb)
Józef Kruża wyszkolił wielu znakomitych pięściarzy. Na zdjęciu w roli sekundanta Henryka Glinieckiego z Wisły Tczew, podczas meczu ligowego w 1968 r.
Józef Kruża wyszkolił wielu znakomitych pięściarzy. Na zdjęciu w roli sekundanta Henryka Glinieckiego z Wisły Tczew, podczas meczu ligowego w 1968 r.
Ring bokserski, który w najbliższą sobotę stanie na asfaltowych boiskach przy tczewskich pływalniach, będzie areną największej dorocznej imprezy pięściarskiej na Kociewiu. VII Międzynarodowy Turniej Bokserski im.

Ring bokserski, który w najbliższą sobotę stanie na asfaltowych boiskach przy tczewskich pływalniach, będzie areną największej dorocznej imprezy pięściarskiej na Kociewiu. VII Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Józefa Kruży zapowiada się niezwykle interesująco.

W tegoroczny dzień Trzech Króli (2002) minęło sześć lat, od kiedy Józefa Kruży nie ma wśród nas. Urodzony 19 marca 1928 roku w Mieścinie k. Tczewa, do wybuchu II wojny światowej zamieszkiwał z rodzicami przy tczewskiej ul. Wigury. Przygodę z boksem zaczął we wrześniu 1945 r. Kilka miesięcy później został mistrzem okręgu w wadze muszej, a w 1947 r. - wicemistrzem Polski. W latach 1952-53 podczas mistrzostw Polski stawał na najwyższym podium. W 1953 roku, w maju w Warszawie, triumfował też w mistrzostwach Europy. W wadze piórkowej, w której występował, w stolicy jego wyższość podczas ME musieli uznać Belg Campeli, Francuz Hamia (w eliminacjach), Niemiec Mechling (w półfinale) oraz słynny radziecki bokser, Zasuchin (w finale). W 1955 r. kończąc zawodniczą karierę zostaje trenerem pięściarzy tczewskiej Wisły.

Później pracował też w gdańskich klubach Gedania oraz Gwardia, a także w Stali Stalowa Wola i Avii Świdnik. W 1981 r. pod jego wodzą Wisła awansuje do II ligi. Dwa lata później przeszedł na emeryturę, lecz do ostatnich dni życia pomagał Sekcji Bokserskiej tczewskiego klubu i synowi Ryszardowi, który przejął od niego trenerską pałeczkę w Wiśle.
Józef Kruża jako zawodnik stoczył 250 walk. 222 wygrał, 7 zremisował, 21 przegrał. Wyszkolił m.in. Brunona Bendiga, braci Kosedowskich, Sakowskich, Rychłowskich, Wielgoszów, Jana Fabicha, Henryka Glinieckiego i Tadeusza Landowskiego. Miał wielu przyjaciół i kolegów. Bardzo lubił go "papa" Feliks Stamm. Zmarł 6 stycznia 1996 r.

Ring bokserski, który w najbliższą sobotę stanie na asfaltowych boiskach przy tczewskich pływalniach, będzie areną największej dorocznej imprezy pięściarskiej na Kociewiu. VII Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Józefa Kruży zapowiada się niezwykle interesująco. Organizatorzy z Sekcji Bokserskiej Wisły Tczew postarali się o doskonałą obsadę zawodów, zapraszając do grodu Sambora znanych, nie tylko krajowych, ale i zagranicznych pięściarzy. O godz. 10 zaczną turniej juniorzy, o 15.10 - seniorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska kadra w ośrodku w Hanowerze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto