Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolumnada

Irena Grek
Materiały prasowe
Moda na lofty w przestrzeni postindustrialnej i soft-lofty w nowych domach, antresole nad pokojami - to powrót do korzeni

Od czasu mody na orientalne łuczki, uwiecznionej w kultowym serialu "Czterdziestolatek", w aranżacjach pojawiły się kolejne "cytaty" z architektury odległej w czasie lub przestrzeni.

Mamy więc antyczne kolumny (we wszystkich odmianach - jońskiej, doryckiej i korynckiej), a także kolumnę toskańską. Ta ostatnia pojawiła się w architekturze wcale nie współcześnie, wraz z szaleńczą modą na wakacje w tej pięknej krainie i pisanie o niej książek...

To jeden z klasycznych porządków w architekturze, wywodzący się z antycznego porządku doryckiego. Jednak kolumna toskańska ma gładki trzon (w porządku doryckim - te pokryte były żłobieniami), opiera się na bazie (w porządku doryckim kolumny stały bezpośrednio na stylobacie). Z tego powodu budowle wzniesione w stylu toskańskim sprawiały wrażenie bardziej przysadzistych niż budowle greckie, o czym i dzisiaj należy pamiętać, wybierając ten element do aranżacji wnętrza.

Dzisiaj betonowe, prefabrykowane kolumny zyskują na urodzie przede wszystkim dzięki farbom strukturalnym, które pozwalają uzyskać efekt szlachetnego tynku. Po malowaniu powierzchnię ściany można modelować od 5 do 10 minut po naniesieniu wałkiem.

Kolumna
... pionowa podpora architektoniczna o kolistym przekroju trzonu. Jeden z najstarszych i najpowszechniej stosowanych w architekturze elementów podporowo-dźwigowych, pełniących funkcje konstrukcyjne, budowany od czasów starożytnych. Składa się z podstawy (bazy), trzonu i głowicy. Wspiera się na niej belkowanie lub łuk. Reprezentacyjny charakter wnętrza salonu z kolumnami podkreślają wszystkie detale aranżacji - stylowe meble i dobrany do nich żyrandol, elegancki dywan, dekoracja okien, a także drewniana podłoga, wykończona na "wysoki połysk"

Filar
... pionowa wieloboczna wolno stojąca podpora konstrukcji. Na całej wysokości przekrój poprzeczny ma taki sam kształt.
Budowa filaru może być zbliżona do budowy kolumny, tzn. może się on składać z bazy, trzonu i głowicy.
Filary wykonywane są z różnych materiałów, np. kamienia, cegieł, drewna, stali, betonu.

Antresola
... górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona (definicja zgodnie z § 3 pkt 19 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
Potocznie - półpiętro, pomieszczenie mieszkalne lub biurowe, jedno- lub kilkupokojowe, wydzielone z przestrzeni parteru, czasem piętra budynku mieszkalnego lub hali przemysłowej. Popularna obecnie dzięki modzie na lofty i soft-lofty, kreowane w przestrzeni postindustrialnej.

Arkada
... (łac. arcus - łuk) - szereg łuków opartych na słupach lub filarach.
Arkada znana jest od czasów starożytnego Rzymu, gdzie stosowana była głównie w akweduktach, krużgankach, loggiach. Dzisiaj stosuje się ją również w reprezentacyjnych pomieszczeniach, opierając na słupach lub filarach rozległą antresolę lub balkon w sali (balowej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto