Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs "Przyjazne Sąsiedztwo" - SM Brzeźno

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
"Przyjazne sąsiedztwo" to konkurs w ramach akcji Eco Tydzień 2009. Nagrodzona zostanie wspólnota bądź spółdzielnia mieszkaniowa, która wykaże się najlepszą inicjatywą ekologiczną.

Przedmiotem konkursu jest zrealizowana w 2008 roku lub do końca maja 2009 roku ekologiczna inicjatywa związana z terenem, infrastrukturą należącą do wspólnoty, spółdzielni lub inicjatywa związana ze zwiększaniem świadomości racjonalnego użytkowania energii jej członków. W konkursie wzięła udział m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Brzeźno".

Sterowanie światłem

Spółdzielnia z Brzeźna poczyniła kilka ważnych inwestycji, w celu ochrony środowiska i energii. Jedną z takich inwestycji był montaż nowego oświetlenia, które posiada czujniki natężenia światła i czujniki obecności osób w budynku.

Na zewnątrz budynków pojawiły się natomiast czujniki zmierzchowe. Informacje odbierane przez czujniki wysyłane są do jednostki centralnej, która steruje oświetleniem zapala, gasi, ściemnia lub rozjaśnia lampy. Dzięki tej inwestycji znacznie ograniczyło się zużycie energii elektrycznej.

Nowe elewacje, nowa estetyka

Wiele starszych budynków przechodzi termomodernizację, a budynki nowo budowane są projektowane i realizowane w technologiach zbliżających polskie mieszkalnictwo do standardów europejskich zużycia energii (na poziomie 100-115 kWh/m2 w skali roku). Nowe uregulowania prawne zmierzają do standardu domu o niskim zużyciu energii tzw. certyfikacja budynków. Następuje to przez określenie zapotrzebowania na ciepło w zależności od wielkości obiektu oraz limitowanie zużycia ciepła w ciągu roku w przeliczeniu na jednostkę powierzchni lub kubatury obiektu, czyli do tzw. budownictwa energooszczędnego.

Przez wełnę mineralną lub styropian przenika około 20 razy mniej ciepła niż przez beton. Dlatego spółdzielnia poczyniła w tym zakresie niezbędne inwestycji dociepleniowe swoich budynku, stropów wentylowanych i ścian skośnych i kolankowych w nadbudowach. Około 70 proc. naszych zasobów mieszkaniowych jest docieplanych metodą "lekką - mokrą". Zmniejszyło się przez to zużycie ciepła na poszczególnych budynkach, jak również dzielnica Gdańsk-Brzeźno zyskała na estetyce i wyglądzie osiedla .

Wymiana piecyków gazowych

W planach spółdzielni jest również wymiana piecyków gazowych na system zasilania wody z sieci miejskiej. W budynkach, w których woda podgrzewana jest indywidualnie przez każdego użytkownika zmiana, o której mowa znacznie podwyższy standard bezpieczeństwa. Woda podgrzewana jest tam obecnie przy pomocy piecyków gazowych, elektrycznych podgrzewaczy wody, których praca znaczenie obciąża instalację elektryczną. Zamiana tych urządzeń na węzeł, dwufunkcyjny, który jest w zasadzie bezobsługowy oznacza eliminację zagrożenia wybuchem czy porażenia prądem.

Oczywiście rezygnacja z indywidualnych źródeł podgrzewania wody oznacza również oszczędności. Przede wszystkim doprowadzając do domu czy mieszkania wodę sieciową ograniczamy zużycie mediów, które do tej pory wykorzystywane były do podgrzewania wody.

Rezygnujemy w ten sposób także z konieczności utrzymywania samych urządzeń (przeglądy, naprawy). Wykorzystanie automatyki pogodowej, umożliwia bezobsługową regulację pracy systemu grzewczego w całym budynku, co przynosi realne oszczędności na ogrzewaniu i umożliwia komfortowe korzystanie z ciepła przez cały rok - także w lecie.


Serwis akcji ecoTydzień 2009, promującej ekologiczne i racjonalne użytkowania energii. Wykłady, konkursy i eventy oraz Photo Day 7.0 - dowiedz się więcej


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto