Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Gdańsk w ubiegłym roku dzięki kotłom elektrodowym zużyła o 1500 ton węgla mniej

MT
Elektrociepłownia Gdańsk zużyła o 1500 ton węgla mniej
Elektrociepłownia Gdańsk zużyła o 1500 ton węgla mniej materiały prasowe
Dwa lata temu PGE Energia Ciepła uruchomiła w Elektrociepłowni Gdańskiej pierwszą instalację power to heat opartą na kotłach elektrodowych, zasilanych energią elektryczną. Ekologiczna technologia przynosi wymierne efekty. W 2023 roku EC Gdańsk spaliła ponad 1500 ton węgla mniej i ograniczyła swoją emisję CO2 o blisko 3200 ton.

Kotły elektrodowe w Elektrociepłowni Gdańskiej zostały uruchomione w 2022 roku. Przez ten czas pełnią funkcję rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. W tym przypadku energia elektryczna, zasilająca kotły, pochodzi bezpośrednio z produkcji w elektrociepłowni. Energia ta produkowana jest przy okazji produkcji ciepła i, jeśli nie zasila kotłów elektrodowych, kierowana jest do sieci elektroenergetycznej. W tej funkcji kotły przepracowały w 2023 roku 859 godzin.

Elektrociepłownia Gdańsk zużywa mniej węgla i emituje mniej CO2

Dodatkowo, kotły umożliwiają także produkcję ciepła poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli, w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła odnawialne (produkcja z wiatru i/lub słońca), w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na ciepło. W 2023 roku w tej funkcji kotły elektrodowe przepracowały 453 godziny.

1500 ton węgla mniej zużyła Elektrociepłownia Gdańsk w ubiegłym roku dzięki kotłom elektrodowym
materiały prasowe

Nowa technologia pozwoliła Elektrociepłowni Gdańsk graniczyć spalanie węgla o 1500 ton, a emisję CO2 o niemalże 3200 ton, czyli tyle, ile pochłania las na powierzchni 800 hektarów.

- Nadmiar energii w systemie występuje szczególnie wtedy, gdy wzrasta produkcja ze źródeł odnawialnych lub spada zapotrzebowanie. Rok 2023 potwierdził, że kotły elektrodowe z powodzeniem potrafią tę energię wykorzystać do wyprodukowania ciepła - powiedziała Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku - W całym 2023 roku kotły elektrodowe, pracując na potrzeby ciepłownictwa, w tym także bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego, przepracowały 1312 godzin i wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska ponad 100 tys. GJ ciepła, co statystycznie odpowiada zapotrzebowaniu około 3500 gospodarstw domowych - dodała Ewa Barszcz

.

Potencjał kotłów elektrodowych do produkcji ciepła z nadmiaru zielonej energii w krajowym systemie elektroenergetycznym jest obiecujący. Zastosowana w Elektrociepłowni Gdańskiej technologia power to heat będzie szczególnie istotna, gdy w systemie elektroenergetycznym pojawi się energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE, ale już dzisiaj kotły elektrodowe wpływają na zmniejszenie zużycia węgla i obniżenie emisji CO2 w Elektrociepłowni Gdańskiej.

PGE Energia Ciepła rozważa wybudowanie kotłowni elektrodowej także w Elektrociepłowni Gdyńskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto