Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół właściciela Daru Młodzieży

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Ministerstwo Infrastruktury stanowczo dementuje doniesienia o tym, że "Dar Młodzieży" ma zostać przeniesiony do Szczecina. Jednak problem jest z ustaleniem właściciela okrętu.
Juwenalia 2009 w Trójmieście: wszystkie imprezy w jednym miejscu

O tej sprawie dyskutowano m.in. na ostatnim posiedzeniu Senatu Akademii Morskiej w Gdyni. Została podjęta specjalna uchwała, mająca pomóc w zatrzymaniu okrętu przy uczelni.

Czyj Dar Młodzieży?

Osią problemu okazuje się być ustalenie właściciela "Daru Młodzieży". Zarówno Ministerstwo Infrastruktury jak i Akademia Morska czują się prawnymi właścicielami żaglowca.

- Rektor uczelni, Romuald Cwilewicz został zobowiązany do tego, by wyjaśnić i sprostować zaistniałą sytuację - mówi MM Trójmiasto Tomasz Degórski, rzecznik prasowy Akademii Morskiej w Gdyni. - Bo pojawiły się obawy, iż jednostka odpłynie z portu w Gdyni i może trafić do innego miasta - dodaje.

- Mamy akt notarialny potwierdzający własność statku. Decyzja została podjęta przez Izbę Morską. To orzeczenie postanowiło zaskarżyć Ministerstwo Infrastruktury, stąd nasze działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy - dodaje Tomasz Degórski, który zaznacza, że Izba Morska wpisała przez pomyłkę Skarb Państwa, jako właściciela okrętu, jednak później sprostowała tę decyzję.

W ten sposób okręt przeszedł na własność gdyńskiej uczelni. Ostatni werdykt miało zaskarżyć Ministerstwo Infrastruktury. Zupełnie inaczej zamieszanie wokół "Daru Młodzieży" tłumaczą przedstawiciele resortu.

Ministerstwo dementuje

Dzień po ukazaniu się artykułu ministerstwo wydało specjalne oświadczenie.

"To Akademia Morska w Gdyni wystąpiła do Izby Morskiej wszczynając postępowanie. Jej zamiarem jest zmiana wpisu w rejestrze okrętowym. Zgodnie z wpisem w rejestrze okrętowym Dar Młodzieży był i jest własnością Skarbu Państwa, a jego armatorem jest Akademia Morska w Gdyni" - czytamy w oświadczeniu.

Według urzędników, to właśnie ministerstwo przez wszystkie lata czuwało on nad należytą eksploatacją statku i ponosiło wysokie koszty jego utrzymania oraz remontów, dbając o to, by służył on celowi do jakiego został wybudowany, czyli szkoleniu młodzieży i reprezentowaniu Polski.

Wśród wymienianych powodów sporu wokół "Daru Młodzieży", wymienia się chęć przeniesienia go do innego portu w Polsce. Najczęściej jako "nowy dom" statku w nieoficjalnych wypowiedziach pojawia się Szczecin, gdzie okręt miałby służyć tamtejszej Akademii Morskiej.

W Szczecinie nic nie wiedzą

- Nic nie wiemy na temat planowanego przeniesienia "Daru Młodzieży" do Szczecina. Gdyby okazało się to prawdą, mielibyśmy do czynienia z wielką sensacją - tłumaczy MM Trójmiasto Katarzyna Opalińska.

"Dar Młodzieży" - trzymasztowa fregata zbudowana została w Stoczni Gdańskiej. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982r. Statek został zbudowany z funduszy pochodzących ze składek ogólnonarodowych, które zbierał Komitet Budowy Daru Młodzieży.

Do końca 2006 r. "Dar Młodzieży" odbył 125 podróży szkoleniowych, odwiedzając 357 portów Europy, Azji, Australii i obu Ameryk, przepłynął ponad 388 tys. mil morskich. Przeszkolił 12 024 studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz średnich szkół morskich. Okręt na stałe przycumowany jest w Gdyni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto