Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Jana w Gdańsku. Koniec renowacji prospektu organów chórowych [zdjęcia]

Grażyna Antoniewicz
Kościół św. Jana w Gdańsku. Koniec renowacji prospektu organów chórowych
Kościół św. Jana w Gdańsku. Koniec renowacji prospektu organów chórowych Iwona Berent
Zakończyła się renowacja prospektu organów chórowych z lat 1760-61 zwanych organami bocznymi lub małymi w kościele św. Jana w Gdańsku. Za kilka dni będziemy mogli je podziwiać.

Prospekt organów bocznych w XVIII wieku został wykonany przez znanego rzeźbiarza Jana Henryka Meissnera.

Historyczne wyposażenie gdańskiej świątyni pod koniec wojny zostało zabezpieczone i wywiezione na Żuławy do kościołów ewangelickich i ukryte, ale szczęśliwie ocalało.

Te organy, podobnie jak większość elementów z historycznego wyposażenia kościoła zostały też wywiezione w latach 1943-44 - mówi Iwona Berent, konserwator dzieł sztuki i kierownik dziełu opieki nad zabytkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury. - Przed rozpoczęciem prac byliśmy przekonani, że 95 proc. prospektu się zachowało. Dzisiaj wiemy, że to prawie sto procent, ponieważ w trakcie prac odnaleźliśmy w magazynach wszystkie skrzydła aniołów i inne mniejsze elementy prospektu uznane wcześniej za zaginione.

Figury wieńczące prospekt - św. Jana Chrzciciela i cztery grające na instrumentach anioły stały od lat 90. w Bazylice Mariackiej, stamtąd zostały przeniesione do św. Jana. Niestety, nie miały skrzydeł. Wykonawca zaczął ich szukać w magazynie konserwatorskim odnalazł tam różne skrzydła.

- Kiedy przymierzył je do konkretnych rzeźb, okazało się, że wszystkie pasują - mówi Iwona Berent. - Więc nie jest to rekonstrukcja tylko konserwacja. Także wielki Anioł wiszący u góry i podtrzymujący całą draperię nie miał prawej ręki i skrzydła, ale i one się odnalazły.

Organy zostały zbudowane w latach 1760-61 przez Johana Rhode. Następnie zmodyfikowane i zelektryfikowane na początku XX wieku. Niestety, uległy zniszczeniu.
- Ale były doskonale opisane w literaturze przedmiotu, dzięki temu ten instrument mógł zostać odtworzony na wzór podobnych z epoki baroku - mówi pani kierownik. - Nawet materiały są takie jak przed wiekami. Zarówno drewno, jak i skóry i inne elementy.

TUTAJ przeczytasz więcej o zakończonej renowacji w św. Janie.

ZOBACZ TAKŻE: Pożar kościoła w centrum Gdańska. Spłonęła część dachu

tvn24

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto