Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Królowa nauk zaniedbana? Sztuczna inteligencja pomoże z matematyką

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Królowa nauk zaniedbana? Sztuczna inteligencja pomoże w nauce matematyki
Królowa nauk zaniedbana? Sztuczna inteligencja pomoże w nauce matematyki Piotr Hukalo
Matematyka wciąż jest dla dużej części uczniów zmorą. Aż 60 procent badanych w ramach raportu EduNav przyznaje, że źle ocenia swoje umiejętności w tej dziedzinie. Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę już kilka lat temu na fakt, że istnieją pewne problemy w tym obszarze. Trudności z matematyką mogą jednak niedługo zostać w pewnym stopniu rozwiązane.

Uczniowie zniechęceni do matematyki. Jak to naprawić?

Aż 76 procent uczniów twierdzi, że matematyka kojarzy im się ze znudzeniem, zniechęceniem czy też stresem - tak wynika z badania przeprowadzonego przez EduNav. Dziedzina ta nie cieszy się szczególną popularnością. Trzech na pięciu uczniów ocenia swoją wiedzę na poziomie poniżej przeciętnego. Co trzeci badany deklaruje natomiast, że zazwyczaj wie, jak otrzymać rozwiązanie zadania. Ponad połowa ankietowanych uczniów twierdzi, że kiedy utknie na jednym z zadań, denerwuje się i traci skupienie. Wtedy odpowiedzi szukają w internecie lub wspomagają się pracą innych uczniów. Jeden na dwudziestu respondentów traktuje taką sytuację jako motywację i wyzwanie.

ZOBACZ TAKŻE: Orlik przy Technikum nr 3 w Malborku już po modernizacji. Wygląda tak jak wtedy, gdy go zbudowano

EduNav ma jednak pomysł, jak niektóre problemy z matematyką uczniów rozwiązać. To firma wykorzystująca technologię AI do wspierania samodzielnej nauki matematyki.

- Może zabrzmi to górnolotnie, ale matematyka to kwestia sprawiedliwości społecznej. Wyższe umiejętności matematyczne przekładają się na zdolności krytycznego myślenia i precyzyjnego rozumowania, a także większe prawdopodobieństwo znalezienia dobrze płatnej pracy - mówi Wojciech Majeran, współzałożyciel EduNav. - Kiedy na pewnym etapie edukacji u dziecka pojawiają się problemy z matematyką, to często zrzuca się winę na lenistwo. Jednak winny jest zwykle brak szybkiej i precyzyjnej umiejętności identyfikacji luk w wiedzy ucznia oraz dopasowanych do jego możliwości metod wsparcia. Nasza platforma od tego właśnie zaczyna - diagnozuje konkretne luki edukacyjne i dostarcza dokładnych wskazówek umożliwiających opanowanie tych zagadnień, w ramach których wykryto deficyt wiedzy. Wykorzystuje do tego technologię AI oraz grywalizację i pozytywną gratyfikację - dodaje.

Matematyka bliżej za sprawą sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja pomaga wykryć talent matematyczny, a platforma EduNav ma za zadanie wesprzeć uczniów, rodziców i nauczycieli. Chodzi o to, aby odkrywać talenty matematyczne i przygotować do zdania egzaminów. Po wykonaniu przez użytkownika darmowego testu predyspozycji matematycznych dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii AI identyfikuje jego problemy i predyspozycje. Następnie przygotowany jest spersonalizowany program nauki.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze riposty nauczycieli dla bezczelnych uczniów. Karcą z gracją i humorem. Oto najciekawsze hity sprawdzianów

Twórcy EduNav postanowili przeprowadzić również badanie, które pozwoli lepiej zrozumieć stosunek Polaków do matematyki i ich odczucia związane z tą dziedziną nauki. Osoby, które wezmą w nim udział, otrzymają darmowy dostęp do platformy EduNav do końca roku, możliwość zapoznania się z najnowszymi badaniami na temat lęku matematycznego oraz e-booka zawierającego metody i sposoby pomagające w rozwiązaniu wyzwań związanych z lękiem matematycznym.

- Niezwykle ważne jest dla nas, aby dobrze zrozumieć, z czego wynikają problemy z nauką matematyki, gdzie uczeń ma luki, przekonaliśmy się, że indywidualizacja, właściwa i natychmiastowa informacja zwrotna oraz zapewnienie optymalnych warunków do nauki wpływają na lepsze zrozumienie przedmiotu, po to stworzyliśmy Edunav - mówi Wojciech Majeran.

Badanie znajdziecie w tym miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Królowa nauk zaniedbana? Sztuczna inteligencja pomoże z matematyką - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto