Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ludzki wymiar". Porozmawiajmy o Targu Węglowym

Redakcja MM
Redakcja MM
materiały prasowe twórców The Human Scale
Ostatnio mogliśmy poznać jedną z możliwości funkcjonowania Targu Węglowego. Czas o nim porozmawiać. Wyjściem do dyskusji będzie niezwykły film dokumentalny.

4 września o godz. 19 na Targu Węglowym wyświetlony zostanie film dokumentalny Andreasa D. Dalsgaarda "Ludzki wymiar". Film opowiada o zmianach w przestrzeni miejskiej wprowadzanych na świecie przez światowej sławy urbanistę i architekta - Jana Gehla. Gehl jest konsultantem przebudowy i reorganizacji miast na całym świecie, mi.in. w Nowym Jorku, Seattle, San Francisco, Sydney, Melbourne. Ideą, którą wprowadza w życie, jest przywrócenie miast mieszkańcom i odebranie ich samochodom.

Targ Węglowy zamknięty dla samochodów

To nie przypadek, że akurat ten film wybrano. Po zamknięciu Tagu Węglowego dla samochodów w Gdańsku rozpoczęła się poważna dyskusja o jego przyszłości. Od 26 sierpnia na Targu aktywnie działa Instytut Kultury Miejskiej. To miejsce stało się przyjazną, zieloną przestrzenią, idealną by spotkać się z rodziną i znajomymi, zjeść śniadanie na trawie, pograć w badmintona, poczytać książki, posłuchać muzyki,**czy po prostu usiąść i poczekać na umówione spotkanie. **IKM i miasto zorganizowali na placu wiele róznorodnych wydarzeń, a mieszkańcy Gdańska chętnie brali w nich udział - lub po prostu siedzieli na zamontowanych leżakach.

"Film zostanie pokazany na zakończenie akcji "Targ o Węglowy", której celem było rozpoczęcie procesu konsultacji możliwych i oczekiwanych przez mieszkańców funkcji Targu Węglowego. W zaproponowanej tymczasowej, mobilnej aranżacji targu zaprosiliśmy mieszkańców Gdańska i innych użytkowników tego miejskiego placu do wyrażania opinii, udziału w aktywnościach i warsztatach z projektowania miasta, czy po prostu spędzenia czasu" - informuje IKM.

Debatę po filmie poprowadzi Igor Stokfiszewski z Krytyki Politycznej, a udział w niej wezmą przedstawiciele miasta, instytucji kultury, mediów, aktywiści, członkowie organizacji pozarządowych. - Chcemy, aby rozmowa skupiona była na wizjach i pomysłach dotyczących Targu Węglowego oraz szerzej - na oczekiwaniach mieszkańców w stosunku do przestrzeni publicznych w centrach miast - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

The Human Scale

Film Andreasa M. Dalsgaarda ukazuje działalność duńskiego architekta Jana Gehla i jego zespołu, którzy zmagają się z epokowym wyzwaniem: chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy.

Celem jest poprawa jakości życia w miastach, zrównoważony ich rozwój oraz udogodnienia, przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów.

Gehl koncentruje się głównie na relacji między środowiskiem stworzonym przez człowieka i jakością życia w miastach. Jego wizja i projekty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, lecz również sposób, w jaki wdrażane są w miastach.
.
The Human Scale
Reżyseria: Andreas M. Dalsgaard
Zdjęcia: Heikki Färm , Adam Philp
Film trwa 1h 20 min. Dyskusja rozpocznie się ok. godziny 20.30.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto