Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targ Węglowy się zmienia. Na razie na kilka dni, ale mieszkańcy zdecydują, co dalej

Redakcja MM
Redakcja MM
Przez kilka dni Targ Węglowy zmieni się nie do poznania - w ...
Przez kilka dni Targ Węglowy zmieni się nie do poznania - w ... Maciej Trojanowicz / archiwum MM
Zielona przestrzeń idealna na spotkania, relaks, piknikowanie, gry, sport i słuchanie muzyki - Targ Węglowy zmienia się nie do poznania. Przy okazji będzie można wyrazić swoją opinię na temat jego przyszłości.

- Targ Węglowy bez samochodów jest bardzo ładny, ale pusty i mało zachęcający, żeby przez niego przejść, a tym bardziej spędzić na nim trochę więcej czasu. Dlatego przygotowaliśmy tymczasową, dziesięciodniową aranżację tego miejsca pokazującą jedną z możliwych funkcji Targu w przyszłości - mówi Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej.

Od 26 sierpnia do 4 września dostaniemy próbkę tego, jak mógłby wyglądać. W tych dniach Targ stanie się przyjazną, zieloną przestrzenią, gdzie będzie można spotkać się z rodziną i znajomymi, zjeść śniadanie na trawie, pograć w badmintona, poczytać książki, posłuchać muzyki,**czy po prostu usiąść i poczekać na umówione spotkanie. **

- Pomysł zaproponowania działań na Targu Węglowym wziął się z tego, że za słuszną w naszym przekonaniu rozpoczętą dyskusją na temat tego placu, nie poszło nic poza usunięciem samochodów. Szkoda - mówi Aleksandra Szymańska, Dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej. - Pozostawienie pustego placu nie wystarcza do tego, aby ludzie poczuli, że ta przestrzeń jest „dla nich”.

W ciągu tych kilku dni mieszkańcy będą mogli nie tylko spędzić czas w przyjazny sposób, ale też wyrazić swoje opinie i zgłaszać pomysły w specjalnie przygotowanym punkcie informacyjno – konsultacyjnym, który stanie w centralnym miejscu Targu Węglowego. 

Kliknij, żeby powiększyć!

Plac podzielony zostanie na kilka stref: relaksu, gier czytelniczą, gastronomiczną, widownię (przed ekranem, na którym pokazywane będą filmy), a w centrum placu stanie - punkt informacyjno - konsultacyjny. Strefy tworzyć będą wyspy, na których znajdą się lekkie, sześcienne formy. Wzory i wycięcia w kostkach zachęcają do zabawy i układania ich jak klocki. Będzie można także samodzielnie aranżować przestrzeń z wykorzystaniem tych elementów. Dla dzieci zostaną wyrysowane gry podwórkowe.

- Nasza propozycja to jedna z wielu możliwości zagospodarowania placu, stworzona w bardzo krótkim czasie przez grupę zaangażowanych osób z IKM i nie tylko - mówi Aleksandra Szymańska. - Nie chcemy, aby ta aranżacja była traktowana jako konkretna wizja – raczej inspiracja, pokazanie jakiegoś modelu, pokazanie innej „twarzy” Targu. Naszym głównym celem jest spytanie ludzi o to, jak chcieliby aby ten Targ funkcjonował.

Za projekt i wykonanie aranżacji Targu Węglowego odpowiedzialni są architekci z grupy „Gdyby”.

TARG WĘGLOWY -
program wydarzeń - od 26 sierpnia do 4 września, codziennie od godziny 10 do 22**
W weekend, 31.08 – 1.09. od godz. 11 zapraszamy
do strefy gastronomicznej na śniadania na trawie. Od godz. 12.00 do 14.00 w strefie aktywnej będzie można poćwiczyć (joga, akrojoga). W innych strefach od 14.00 do 18.00 odbędą się warsztaty z ogrodnictwa hydroponicznego czy warsztaty z sitodruku**, na których można będzie samodzielnie wykonać nadruk na torbie lub koszulce (do zakupienia na miejscu).

W strefie muzycznej grać będą DJ - także muzykę z płyt przyniesionych przez mieszkańców. Wieczorami będziemy zapraszać na pokazy filmów.

4 września na Targu Węglowym odbędzie się debata połączona z pokazem filmu Andreasa D. Dalsgaarda „Ludzki wymiar”. Film opowiada o zmianach w przestrzeń miejskiej wprowadzanych na świecie przez światowej sławy urbanistę i architekta - Jana Gehla i jego współpracowników.

Jan Gehl jest konsultantem przebudowy i reorganizacji miast na całym świecie, mi.in. w Nowym Jorku, Seattle, San Francisco, Sydney, Melbourne. W debacie wezmą udział przedstawiciele miasta, instytucji kultury, aktywiści, członkowie organizacji pozarządowych.

Cztaj też: Targ Węglowy zamknięty dla samochodów w Gdańsku. Stanie się deptakiem

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto