Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz przeciw przemocy wobec architektury

Anna Dobrzańska
Anna Dobrzańska
W teorii są to remonty, ale w praktyce niszczy się tylko ...
W teorii są to remonty, ale w praktyce niszczy się tylko ... frag.org
W teorii są to remonty, ale w praktyce niszczy się tylko zabytkowe budynki. FRAG sprzeciwia się temu Czarnym Marszem.

- Pokażmy, że dewastacja architektury Gdańska budzi sprzeciw mieszkańców i domagamy się ochrony ocalałych śladów epoki 20-lecia międzywojennego! - zachęcają organizatorzy czarnego marszu.

Zabytkowy charakter gdańskich budynków ukrywany jest pod warstwą izolacji i tynków, co zdaje się nikomu nie przeszkadzać. Milczenie w tej sprawie przerywa Stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej i sprzeciwiając się takiemu postępowaniu organizuje "Czarny marsz".

- Czujemy się zobowiązani zwrócić uwagę na los dziedzictwa architektonicznego epoki 20-lecia międzywojennego w Gdańsku, które pogardzane, pada ofiarą barbarzyńskich działań ich właścicieli i użytkowników - piszą członkowie FRAG - Niezliczone formy stolarki otworowej, barwy i faktury tynków, zabudowane bramy i podcienie oraz niewyobrażalne niekiedy formy adaptacji poddaszy dopełniają tylko obrazu katastrofy: kompletnej dewastacji niemal wszystkich zachowanych zabytków tej najkrótszej, lecz jednej z ciekawszych epok artystycznych w dziejach Gdańska.

Decydującym bodźcem do organizacji marszu było ocieplenie fasady szpitala MSWiA. Problemem jest ignorancja nie tylko właścicieli budynków, ale także władz publicznych. "Lista ofiar" tej ignorancji jest jednak dłuższa - znajdują się na niej m.in. gmach Sanatorium Leśnego w Oliwie, kompleks szkoły Heleny Lange we Wrzeszczu. FRAG wytyka także "ulepszanie" budynków pretensjonalnymi detalami, szczytami, czy portalami w stylu renesansowym. Międzywojenna zabudowa Siedlec, Wrzeszcza i Nowego Portu, choć wojnę przetrwała niemal nietknięta, współcześnie jest niszczona.

- Próżno już dziś szukać rozkradzionych krat i balustrad, czy drzwi, które z powodzeniem przetrwały półwiecze trzaskania i otwierania butem, nie mówiąc już o tak niegdyś charakterystycznych detalach rzeźbiarskich, nawiązujących do fauny, flory i ikonografii pracy, które zginęły pod warstwą styropianu - nad gdańską zabudową ubolewają FRAG.

Ciężko nie zgodzić się z postulatami FRAG, budynki zabytkowe powinno się restaurować, nie zaś nie bacząc na ich charakter modernizować. FRAG zachęca mieszkańców Gdańska do większej świadomości dziedzictwa rejonu i walki o zachowanie zabytków.

Czarny marsz przeciw przemocy wobec architektury Wolnego Miasta Gdańska odbędzie się 29 sierpnia, rozpocznie się o godzinie 12.00 pod szpitalem MSWiA (przy ul. Kartuskiej 4/6).

- Przybądźcie choćby na chwilę pod szpital MSWiA - apelują organizatorzy. - Pokażmy, jak jesteśmy liczni!


Genialne grafiki i zdjęcia fotografa z Gdańska


"Nie boję się przyznać, że mam homofobię"


Stylowe Trójmiasto: Moda, design, zdjęcia, wideo


Zdobądź akredytację, wygraj 500 złotych

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMTrojmiasto.pl automatycznie weźmie udział w konkursie "Tym żyje miasto", w którym co miesiąc do wygrania jest 500 zł.
dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto