Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Migracje szansą województwa pomorskiego

PBS DGA
PBS DGA
Bez wątpienia przystąpienie Polski do UE, a tym samym otwarcie się nowych rynków pracy miało bardzo duży wpływ na najnowsze postawy migracyjne Polaków.

Swobodny dostęp do rynku pracy niektórych krajów UE, zrównanie polskich obywateli w większości praw z obywatelami krajów Unii znacznie zachęcał i ułatwiał podjęcie decyzji o migracji i obniżał barierę ryzyka związanego w przeszłości z migracją.

Polacy stanowią najliczniejszą grupę migracyjną wśród nowych krajów. Migracja, zwłaszcza masowa, nie jest jednak niczym nowym. Nasz kraj ma co najmniej stupięćdziesięcioletnią tradycję migracji, która miała różny charakter i wielkość. Większość z nas albo zna kogoś, kto pracował przed akcesją sezonowo, nielegalnie, albo sam taką pracę wykonywał.

Wokół tego tematu w ostatnich latach wykreowane zostały jednak mity, zwłaszcza dotyczące wielkości ostatniej fali migracji i jej wpływu na poziom bezrobocia w Polsce. Szczególnie media, podając zatrważające liczby o masowym, kilkumilionowym exodusie, podkręcały niepokój o przyszłość naszego kraju. Przywoływane liczby nie wynikały z żadnych analiz ani badań, bo takich po prostu nie było.

Dlatego też od lipca 2008 r. do września 2009 r. PBS DGA prowadziła projekt badawczy "Migracje szansą województwa pomorskiego - wspieranie pozytywnych trendów adaptacyjnych na regionalnym rynku pracy". Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Obecnie opracowane zostały już wyniki badań. Zostaną one zaprezentowane podczas konferencji podsumowującej projekt, która odbędzie się 25 września 2009 w godz. 9.30-13.30 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (Powstańców Warszawy 55). Celem konferencji jest przedstawienie wyników projektu, samych badań oraz prognoz z nich wynikających oraz wykazanie, w jaki sposób projekt przyczyni się do zwiększenia potencjału długofalowego rozwoju województwa pomorskiego.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto