Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej w Gdańsku. Nastrój zadumy, refleksji i pokuty

Monika Jankowska
2014.
2014. T.Bołt/ archiwum
W Wielki Piątek na ulicach Gdańska rozegra się Misterium Męki Pańskiej. Rozpocznie się ono o godz. 12.45 na Długim Targu, sceny finałowe rozegrają się na Górze Gradowej.

Na ulicach Gdańska rozegra się dzisiaj Misterium Męki Pańskiej - już po raz jedenasty. Podobnie jak w ubiegłym roku składa się ono z dwóch części. Warto wziąć w nim udział, by dobrze przygotować się do nadchodzących świąt.

Pierwsza część rozpocznie się o godz. 12.45 na Długim Targu. Pierwsze sceny to skazanie Jezusa na śmierć przed Dworem Artusa. Sceny finałowe odbywają się na terenie Grodziska, na Górze Gradowej - tam przedstawione jest ukrzyżowanie i złożenie do grobu. Trasa przejścia to: Długa, Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Jana Heweliusza, Karmelicka, dalej City Forum, przejście podziemne, ulica 3 Maja, przejście skwerem, ulica Gradowa, Góra Gradowa. Ten etap pasji trwa około 2,5 godziny i kończy się około godziny 15.15.

W części rozgrywającej się w ciągu dnia, pojawi się nowa postać, niedookreślona, przez każdego z widzów może być odebrana indywidualnie. Nie jest to oszalały wieszcz, nie jest to po prostu narrator. To Odmieniec, który widzi wydarzenia inaczej. Rolę tę zagra Maciej Konopiński, znany aktor z Teatru Wybrzeże . Towarzyszył będzie tłumowi podążającemu razem z Jezusem na „Wzgórze Czaszki“, komentował, zadawał pytania i prowokował.

Część druga - w konwencji średniowiecznych procesji - rozgrywa się w godzinach nocnych - od godz. 22 do północy. Początek w okolicach Bastionu Gertrudy. Trasa: plac Wałowy, Rzeźnicka, Kocurki , Żabi Kruk, Pod Zrębem, Dolna Brama, Grodza Kamienna, Reduta Wilk, Reduta Wyskok, prof. Kieturakisa, Łąkowa, Długie Ogrody, Stągiewna, Długi Targ, Długa, Kaletnicza.

Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska. ZOBACZ, jak droga krzyżowa wyglądała w poprzednich latach.

Jak będzie wyglądać nocne misterium? Grupa wcześniej przygotowanych uczestników w oryginalnych strojach niesie krzyż dużych rozmiarów. Ciemność rozprasza światło niesionych świec (lampionów, zniczy, itp), panuje nastrój zadumy, refleksji, powagi oraz pokuty. Ciszę nocy przerywają wyłącznie pieśni pasyjne, lamentacje, specjalnie przygotowane na tę okazję przez muzyka i kompozytora Cezarego Paciorka, a wykonywane przez chóry gdańskie.

Trasa prowadzi kolejno do starych gdańskich kościołów: św. Piotra i Pawła, św. Ducha, św. Katarzyny, św. Jakuba i św. Mikołaja. W każdym z kościołów pokutników witają proboszczowie i zebrani mieszkańcy. Zakończenie w bazylice Mariackiej.

Co roku w Misterium Męki Pańskiej uczestniczy kilka tysięcy osób, w tym także duża grupa turystów, również zagranicznych, spędzających w Gdańsku Wielkanoc. Grupami docelowymi, do których Stowarzyszenie SUM - organizator Misterium - kieruje swój projekt są jednak głównie mieszkańcy Gdańska i całego województwa pomorskiego. Co roku w Wielkopiątkowym wydarzeniu uczestniczy kilkutysięczna grupa stałych odbiorców.

- Misterium 2016 to de facto dwa wydarzenia uzupełniające się stanowiące merytoryczną i artystyczną całość. To zadanie publiczne przeprowadzamy w sposób dosłowny w przestrzeni miejskiej. I chociaż w większości polskich miast odbywają się w tym czasie różnego rodzaju misteria, gdańska pasja w realiach dużego miasta jest propozycja unikalną w skali całego kraju- mówią przedstawiciele Stowarzyszenia SUM.

Kto może wziąć udział w Misterium? Każdy. Nie ma żadnych ograniczeń.

Na czym polega wyjątkowość świąt wielkanocnych? - rozmowa z ks. Ireneuszem Bradtke, proboszczem bazyliki Mariackiej w Gdańsku w piątkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto