Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Modernizm: tętniąca życiem Gdynia na przedwojennych zdjęciach

Redakcja MM
Redakcja MM
Wystawa MM Modernizm pod patronatem 39. Festiwalu Polskich ...
Wystawa MM Modernizm pod patronatem 39. Festiwalu Polskich ... mat. pras.
Wystawa MM Modernizm pod patronatem 39. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni towarzyszy Filmowej Świętojańskiej 20 września.

MM Modernizm to instalacja powstała na styku architektury, sztuki i innowacyjnych technologii. Projekt ten sięga do historii i na jej kanwie buduje współczesną wypowiedź artystyczną, kreatywnie korzystając z nowoczesnych technologii. Składające się na wystawę obrazy zostały wykonane w programie do tworzenia wirtualnej rzeczywistości. Propozycja w formie instalacji multimedialnej skupia uwagę widza przede wszystkim na gdyńskiej architekturze modernistycznej, "perłach modernizmu", które fascynują kolejne pokolenia.

Zobacz również: Festiwal Filmowy w Gdyni 2014 [program, filmy, bilety]. Święto kinomanów

Dzięki trójwymiarowym wizualizacjom z archiwalnych fotografii Gdyni międzywojennej stworzone zostały ujęcia, które stały się bazą do zaaranżowania scen z życia ówczesnego miasta. Powszechnie znane, statyczne fotografie ożywają tylko w obecności gości muzeum. Za ich sprawą na obrazach pojawiają się spacerujący mieszkańcy, po ulicach jeżdżą pojazdy z tamtych lat, ożywa natura. Wszystkiemu towarzyszy muzyka z lat 20. i 30. – barwnego czasu w historii sztuki i czasu narodzin miasta Gdynia, a całość imituje stary film.

Twórcy wystawy, działający jako grupa kreatywna MM Projekt, wybrali na miejsce pierwszej odsłony Gdynię, która stała się inspiracją ze względu na bogactwo tematów artystycznych, jakie można dzięki niej poruszyć. Tak jak dla nich, także dla filmowców Gdynia stała się jednym z najważniejszych miejsc – stolicą polskiego filmu, ale też źródłem czerpania filmowych tematów i scenografią dla wielu obrazów – od roku 1927 do dziś.

To także kolejny temat, jaki podejmują autorzy. Propozycją fotografii przekształcającej się w ruchomy niemy obraz z muzyką w tle nawiązują do czasu powstania pierwszego filmu udźwiękowionego na świecie, jak i w Polsce. W 1927 roku, w rok po nadaniu Gdyni praw miejskich w wytwórni Warner Brothers powstał "The jazz singer", powszechnie uważany za pierwszy film dźwiękowy w historii kina. W Polsce był to film "Moralność pani Dulskiej" z 1930 roku.

Wydarzenie odbywające się 20 września pod patronatem festiwalu Filmowego w ramach Filmowej Świętojańskiej ogniskuje się wokół tematyki filmowej i jest jednocześnie zapowiedzią kolejnej odsłony instalacji.

To spotkanie miłośników filmu, historii, architektury, muzyki i oczywiście najnowszych technologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto