Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monumental Art 2015. Powstaną kolejne murale na Zaspie [ZDJĘCIA]

mgdz / IKM
Pablo S. Herrero maluje swoje realizacje na obszarach zmarginalizowanych - przedmieściach, w opuszczonych miejscach, w które wkracza adaptuje natura. Rozumie murale jako interwencję w miasta, sposób na przybliżenie wizji artystycznej do natury. Obecnie skupia się na malowaniu w małych miejscowościach i dzielnicach z dala od centrum miast. Jego styl jest związany z motywami roślinnymi, pokazuje połączenie dynamiki i statyki, indywidualizmu i wspólnoty, emocji, władzy i kontroli, zrównoważonego rozwoju i niestabilności, kruchości i wytrzymałości.
Pablo S. Herrero maluje swoje realizacje na obszarach zmarginalizowanych - przedmieściach, w opuszczonych miejscach, w które wkracza adaptuje natura. Rozumie murale jako interwencję w miasta, sposób na przybliżenie wizji artystycznej do natury. Obecnie skupia się na malowaniu w małych miejscowościach i dzielnicach z dala od centrum miast. Jego styl jest związany z motywami roślinnymi, pokazuje połączenie dynamiki i statyki, indywidualizmu i wspólnoty, emocji, władzy i kontroli, zrównoważonego rozwoju i niestabilności, kruchości i wytrzymałości. David de La Mano i Pablo Sanchez Herrero – Hiszpania
IKM zaprosił do współpracy artystów m.in z Hiszpanii, Urugwaju, Grecji, Rosji i Polski - będą tworzyć nowe murale na gdańskiej Zaspie. Hasło Festiwalu Monumental Art 2015 to "Każdy dzień jest ważny". Prace na rusztowaniach rozpoczną się 29 czerwca, a wernisaż z muzyką na żywo i prezentacją murali 10 lipca na Zaspie.

- Każda chwila i moment z dnia są ważne by móc iść drogą prowadzącą do szczęścia, by przeżywać i uczyć się życia, doceniać zwykłą codzienność, w której trzeba nauczyć się „wynajdować” poezję, smak dnia w dziwnym pogmatwanym świecie pełnym zagrożeń i zawiści - podkreśla kurator Monumental Art, Piotr Szwabe.

Obecnie na Zaspie znajduje się 49 murali, a po zakończeniu tegorocznej edycji będą 54 wielkoformatowe prace. Szlakiem murali oprowadzają mieszkańcy – Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy opowiadają anegdoty o muralach, przybliżają biogramy i prace artystów, założenia architektoniczne osiedla i historie jego powstania.

Murale 7. edycji Monumental Art namalują: David de La Mano i Pablo Sanchez Herrero z Hiszpanii, Rustam Qbic z Rosji, Kolektyw Licuado i Alfalfa z Urugwaju, SAME 84 z Grecji i duet Monstfur z Polski.

Nowe prace powstawać będą przy ul. Skarżyńskiego 4a, Pilotów 12f, Pilotów 13 g, Pilotów 16a i Nagórskiego 9a. Artystom asystować będą dwaj adepci sztuki muralu z Kiszyniowa – Radu Dumbrava i Filip Orlov oraz osoby z Gdańskiej Szkoły Muralu.

Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art jest wydarzeniem cyklicznym, które organizowane jest do 2016 roku. Do roku 2011 towarzyszył kandydaturze Gdańska do Europejskiej Stolicy Kultury, w kolejnych latach kontynuowany jest przez Instytut Kultury Miejskiej. Celem Festiwalu jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz zbudowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe vel Pisz, a koordynatorką Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto