Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku na tropie butów. Wkrótce niezwykła wystawa [ZDJĘCIA]

Grażyna Antoniewicz
Archeolog Beata Ceynowa: -  Do XIII wieku buty były niekształtne, szybko się niszczyły
Archeolog Beata Ceynowa: - Do XIII wieku buty były niekształtne, szybko się niszczyły Karolina Misztal
Najmniej zbadanym elementem średniowiecznej mody są buty. Jak wielkie było bogactwo wzorów i rodzajów obuwia pokaże niezwykła wystawa, którą przygotowuje gdańskie Muzeum Archeologiczne.

Beata Ceynowa z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku o noszonym przed wiekami obuwiu wie niemal wszystko. I właśnie kończy przygotowywać niezwykłą wystawę, którą zobaczymy pod koniec kwietnia. Prace trwały dwa lata.

- Najmniej zbadanym elementem średniowiecznej mody są buty - opowiada pani Beata. - Z wykopalisk archeologicznych wiadomo, że noszono głównie buty skórzane, zarówno wysokie, wiązane na rzemyki lub zapinane na guziki, a także lekkie, przypominające klapki, z podeszwą z korka obszytego skórą. Sporym wzięciem cieszyły się klasyczne holenderskie saboty.

Pantoflarze i partacze

Jak wielkie było bogactwo wzorów i rodzajów będzie się można przekonać oglądając ekspozycję „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”. Zostanie na niej pokazana unikalna w skali europejskiej i największa w Polsce kolekcja obuwia znalezionego przez archeologów, a obejmująca oryginalne zabytki datowane od XIII do XVIII wieku.

Ze źródeł pisanych wiemy, że już od wczesnego średniowiecza działali w Gdańsku szewcy, ale obok nich byli patynkarze, pantoflarze, naprawiacze obuwia, producenci sandałów, obuwia polskiego, niemieckiego, dziecięcego itd.

Duże znaczenie w produkcji szewskiej mieli też partacze, czyli rzemieślnicy niezrzeszeni w cechu.

- Niewiele osób wie, że budowa buta wykształciła się pod koniec XIII wieku i do obecnych czasów nie zmieniła się. Podobne elementy konstrukcyjne czy uzupełniające są w butach tak średniowiecznych, jak i współczesnych - opowiada Beata Ceynowa. - Zmieniły się tylko materiały. Do XIII wieku buty były niekształtne, szybko się niszczyły i, co ciekawe, nie było podziału na buty przeznaczone na prawą i na lewą stopę.

Jeden but, wiele elementów

30 tys. elementów wyrobów skórzanych wyciągają, średnio, archeolodzy z dużych wykopalisk. Potem zaczyna się żmudny proces konserwacji znalezisk i składania ich w całość. - Jeden but, jak mówi Beata Ceynowa, może się składać nawet z trzydziestu elementów.

Wystawie towarzyszyć będą postery, prezentacje multimedialne oraz filmy, które przybliżą zagadnienia związane ze zmieniającą się na przestrzeni wieków modą oraz technikami produkcji szewskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto