18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy przebadali wrak Porcelanowca z Zatoki Gdańskiej. Znaleźli w nim m.in. tabakierę [ZDJĘCIA]

Marek Adamowicz
Naukowcy z Centralnego Muzeum Morskiego przebadali wrak Porcelanowca
Naukowcy z Centralnego Muzeum Morskiego przebadali wrak Porcelanowca Jardo Szymonik
O istnieniu wraka Porcelanowca naukowcy wiedzieli od 1965 roku, ale dopiero teraz udało się go przebadać - pisze Marek Adamkowicz.

Specjaliści z Centralnego Muzeum Morskiego zakończyli prace inwentaryzacyjne na wraku tzw. Porcelanowca. Znaleziono m.in. fragmenty ceramiki datowanej na przełom XVIII i XIX w. (porcelana i fajans angielski Staffordshire) oraz mosiężną tabakierę z inskrypcją, która obecnie jest poddawana zabiegom konserwatorskim.

Muzealnicy mają nadzieję, że odczytanie napisu rzuci więcej światła na historię statku, bowiem jak na razie nie udało się go zidentyfikować.

Wrak Porcelanowca, którego nazwa odnosi się do wydobytych zabytków ceramicznych, odkryła w 1965 r. załoga statku m/s Czapla Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Rozpoznano wtedy obiekt zalegający na głębokości 16 metrów, o długości 25 m i szerokości 7 m, wystający do półtora metra nad dno. W owym czasie CMM nie było jeszcze przygotowane do prowadzenia samodzielnych badań podwodnych. Wraka, oznaczonego w rejestrze CMM jako "W-2", nie udawało się ponownie zlokalizować przez następne lata, z uwagi na nieprecyzyjnie (błędnie) podaną przez odkrywców pozycję stanowiska.

Bezskuteczne próby podejmowały ekipy poszukiwawcze CMM w latach 1979, 1983 i 1984. Dopiero w 2009 r. Urząd Morski w Gdyni zlokalizował ponownie obiekt za pomocą elektronicznego sprzętu hydroakustycznego.

Czytaj także: Statki w Gdyni i w Gdańsku. Costa Pacifica, AIDAbella, Clipper Sirius

- Wrak stanowią wystające ponad dno elementy drewnianej (sosnowej) konstrukcji - tłumaczy Tomasz Bednarz, archeolog podwodny z Działu Badań Podwodnych CMM, który kierował pracami na Porcelanowcu. - Są to pozostałości burt i części dennej jednostki oraz zalegające wokół niej zabytki ruchome.

W trakcie zakończonych niedawno prac wykonano dokumentację fotograficzną i rysunkową, zarejestrowano materiał wideo oraz pobrano próbki drewna z konstrukcji wraka, które posłużą do badań dendrochronologicznych.

Ponadto planuje się stworzenie trójwymiarowego obrazu badanego stanowiska archeologicznego w oparciu o dokumentację fotogrametryczną. Badania podwodne prowadzone były w ramach projektu "Inwentaryzacja wraka F53.27 Porcelanowiec z Zatoki Gdańskiej", finansowanego ze środków MKiDN oraz CMM.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto