Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko dla pasjonatów Prus

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Niedawno w sieci ruszył nowy portal prusykrolewskie.pl. To nie lada gratka dla historyków, kulturoznawców oraz wszystkich pasjonatów naszego regionu.

Strona **

prusykrolewskie.pl

** wciąż jest w fazie tworzenia, ale już teraz można przeczytać tam ciekawe artykuły poświęcone regionowi dawnej królewskiej prowincji. Dominują teksty historyczne (np. o zdobyciu zamku toruńskiego) i architektoniczne (artykuł poświęcony Małej Zbrojowni w Gdańsku). Można również znaleźć aktualne wydarzenia, takie jak relacja ze

środowego spotkania

w gdańskim Domu Uphagena.

– Chciałbym prezentować tutaj wszystko, co jest żywym świadectwem istnienia Prus Królewskich – mówi MMce założyciel wortalu, Jan Kotlarz. - Chodzi o to, aby stworzyć alternatywę dla utartych programów zwiedzania konkretnych miejsc. Marzy mi się strona na której ekonomista znajdzie miejsca, gdzie powstawała średniowieczna nauka o handlu, a ksiądz zobaczy miejsca walk i pojednania katolicko-protestanckiego. Nie wszyscy przecież po raz kolejny chcą odwiedzać fontannę Neptuna, czy pomnik Kopernika. A zaręczam, że cały region ma o wiele więcej do zaproponowania – opowiada pasjonat.

Ważna w inicjatywie Kotlarza jest również próba zwrócenia uwagi na wspólnotę dziedzictwa prezentowanych ziem. Okazuje się, że świadomość wspólnej tożsamości historyczno-kulturowej mieszkańców Gdańska czy Torunia coraz szybciej zamiera. Autor strony uważa, że tą tożsamość trzeba z ludzi wydobywać, aby mogli poczuć się spadkobiercami tej najpiękniejszej części dawnej Korony Polskiej.

– Prusy Królewskie są perłą wśród dawnych ziem Rzeczypospolitej – opowiada pomysłodawca. – To bardzo charakterystyczne zjawisko, że gdzie krzyżuje się wiele kultur, tam rodzi się zawsze coś ciekawego. Pomorze, Warmia, ziemia chełmińska to kumulacja europejskiego handlu, świetnych warunków dla rozwoju nauki oraz organizacji zaczerpniętej z zachodu i polskiego ducha. Uważam, że to bardzo ciekawe i warte przybliżenia innymi – dodaje.

Prusy Królewskie to autonomiczna prowincja, która po wojnie trzynastoletniej, w 1466 roku została przyłączona do ziem Polskich. Teren obejmował: Pomorze Gdańskie, Ziemię Chełmińską, rejony Malborka i Elbląga oraz Warmię. W historycznej zawierusze władze polskie na przemian traciły i odzyskiwały te tereny, jednak dzisiaj wszystkie one leżą w granicach administracyjnych Państwa Polskiego.

Dla MMki mówi pomysłodawca i założyciel portalu, Jan Kotlarz

- Jestem rodowitym toruniakiem i pasją do regionu dawnych Prus Królewskich zaraziłem się jeszcze w czasach szkolnych, gdy brałem udział w konkursach zabytkoznawstwa i historii ziemi chełmińskiej.

Dodam, że nie jestem historykiem, lecz matematykiem. Pracuję zawodowo w instytucie naukowym zajmującym się fizyką jądrową oraz badaniem cząsteczek promieniowania kosmicznego. Na co dzień spotykam ludzi z pasją, głęboko zaangażowanych w to co robią, tak więc mam nadzieję że i w tym temacie wielu pasjonatów uda się zgromadzić.

Każdy z nas ma wokół siebie miejsca, o których wiedzą tylko Ci najbliżej mieszkający. Często trudno je promować osobno. Zapraszam do wizyty **

na stronach Prus Królewskich

** i podzielenia się swoją wiedzą. Dodam, że wśród osób które już rozpoczęły współpracę brakuje szczególnie gdańszczan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto