MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niszczeje piękny (kiedyś) gdański zabytek. Może syndyk sprzeda go w tym roku

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od kilku lat w Gdańsku-Wrzeszczu niszczeje i jest dewastowany ponadstuletni budynek przedwojennego zakładu dla ociemniałych, a po wojnie dom asystenta Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obiekt kupiony w 2017 r. (w 2018 r. w wyniku pożaru spłonął dach) przez prywatną firmę, dzisiaj stanowi masę upadłościową. Jest szansa, że jesienią 2024 r. działka wraz z budynkiem zostanie wystawiona na sprzedaż.

W budynku przed wojną był zakład dla ociemniałych

Chodzi o zabytkowy (gminna ewidencja) budynek przy ul. Do Studzienki 67 w Gdańsku-Wrzeszczu. Przed drugą wojną światową stanowił część Zakładu dla Ociemniałych, powołanego w 1879 r.

Na jego potrzeby zakupiono w 1883 r. zespół dworsko-parkowy Dworu Doliny Królewskiej z budynkami gospodarczymi i pomocniczymi. Zespół składał się z 12-hektarowego terenu, na którym znajdowały się liczne zabudowania. XVII-wieczny dwór wybudowany przez Zachariasza Zappio w 1650 r. adaptowano na dom dla nauczycieli.

Główny obiekt zakładu powstał w latach 1884-1886. To był dwukondygnacyjny budynek, podpiwniczony i z użytkowym poddaszem. Obiekt przygotowano na przyjęcie 70 ociemniałych: 15 mężczyzn, 25 chłopców oraz 30 dziewcząt i kobiet. W 1906 r. zdecydowano o budowie następnego budynku.

Zabytek przez wiele lat był domem asystenta

Obiekt przy ul. Do Studzienki 67 przekazano w 1957 r. ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku. Przystosowany został do funkcji domu asystenta. W 2017 r. sprzedano go firmie deweloperskiej (budynek był pusty). Planowano tu urządzić prywatne akademiki. W maju 2018 r. doszło do pożaru, w wyniku którego spłonął dach i poddasze. Obiekt nie został zabezpieczony, odbudowany. I tak jest do dziś.

Będzie druga wycena nieruchomości w Gdańsku-Wrzeszczu

Ostatni właściciel nieruchomości to spółka Quantum Fund (powstała po połączeniu i przejęciu majątku 10 innych spółek).

W październiku 2022 r. warszawski sąd ogłosił jej upadłość z powodu niewypłacalności. Od czerwca 2023 r. syndykiem masy upadłościowej jest poznańska spółka prawnicza Grenda Restrukturyzacja.

Współwłaściciel spółki, radca prawny Łukasz Grenda poinformował nas, że są jeszcze przed wyceną gdańskiej nieruchomości.

- Nieruchomość została wyceniona przez poprzedniego syndyka, jednakże spotkała się z zarzutami ze strony wierzycieli, co skutkuje obecnie koniecznością jej ponowienia - stwierdza Łukasz Grenda.

Czytaj także:
Królewski park we Wrzeszczu w niekrólewskim otoczeniu

Prawnik dodaje, że obecnie nie ma funduszy (z masy upadłościowej) na wycenę wszystkich aktywów spółki Quantum Fund, stąd rada wierzycieli, wspólnie z syndykiem ustaliła, że w pierwszej kolejności zbyta zostanie nieruchomość spółki położona w Szklarskiej Porębie, a pozyskane z tej transakcji pieniądze pozwolą na wycenę, zabezpieczenie i sprzedaż pozostałych nieruchomości, w tym w Gdańsku.

- Proces sprzedaży najprawdopodobniej rozpocznie się we wrześniu 2024 r. - informuje Łukasz Grenda.

Nieruchomość nie jest zabezpieczona. Nie ma ogrodzenia, do obiektu jest swobodny dostęp, a po sąsiedzku zajęcia mają dzieci.
Łukasz Grenda oświadcza, że obecnie nie ma także pieniędzy (z masy upadłościowej) choćby na odtworzenie ogrodzenia.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto